Volba termínu odchodu do důchodu

Dotaz

16. 9. 2013
Volba termínu odchodu do důchodu

Dobrý den,
Nyní pracuji jako OSVČ. 15.12.2013 mi vznikne nárok na starobní důchod. Od ledna 2014 mám možnost pracovat 3 dny v týdnu na několik hodin za cca 6000 Kč měsíčně. Buď jako zaměstanec na dobu určitou, dohodu o pracovní činnosti nebo brigádu- záleží co je pro mě výhodnější. Současně zvažuji jestli pokračovat jako OSVČ- vedlejší činnost(výdělěk by nebyl veliký cca 3000 měsíčně) nebo jestli podnikání zrušit úplně.
Chci se zeptat kdy odejít do důchodu jakou formu práce zvolit?
napadají mě varianty:
Odejít 15.12 2013, od ledna pracovat na dohodu o prac.činnosti a zda pokračovat jako OSVČ?
Odejít 2.1.2014, zachovat si možnost uplatnit slevu na poplatníka. Jakou formu práce zvolit? A zda pokračovat jako OSVČ.
Odejít 15.3.2014, zvýšit výměru důcodu o 1,5 % za 90 dní. Jakou formu práce zvolit a zda pokračovat jako OSVČ.
Děkuji za Vaši oopověď.

Odpověď

Petr Gola 16.9.2013

Dobrý den,

 

všechny uvedené varianty se velmi špatně posuzují, jestliže neznám Váš osobní průběh pojištění. Termín odchodu do důchodu je vhodné volit s ohledem na získanou dobu pojištění, která se do výše důchodu započítává pouze v celých ukončených letech. Např. 39 let a 350 dní se započítává při výpočtu důchodu jako 39 let. Z tohoto důvodu by bylo vhodné odejít do důchodu o několik dní později a získat ukončených 40 let pojištění. Dále neznám Vaše příjmy, což je důležité s ohledem na výpočet důchodu v roce 2013 nebo v roce 2014.

 

Jelikož neznám detailně Váš průběh pojištění, tak odpovím v obecné rovině. Obecně je nejvýhodnější odchod do řádného důchodu při dosažení řádného důchodového věku a pobírat současně důchod a mzdu z práce nebo příjem ze samostatné výdělečné činnosti. V případě ukončení celého roku pojištění bych však odchod do důchodu posunul o několik týdnů. V případě, že chcete i v důchodovém věku pracovat, tak je vhodné s ohledem na uplatnění základní slevy na poplatníka v roce 2014 odejít do důchodu až v průběhu ledna 2014.

 

V řádném důchodovém věku již nejsou žádná omezení týkající se výdělečné činnosti. V řádném důchodovém věku tedy můžete mít libovolný příjem ze závislé činnosti nebo samostatné výdělečné činnosti. Protože je výdělečná činnost v důchodu považována za vedlejší činnost, což přináší výhodu při platbě důchodového pojištění, tak bych osobně výdělečnou činnost neukončil. I příjem 3 000 Kč může být v důchodu zajímavým finančním zdrojem.

 

Při práci na dohodu o provedení práce nepodléhá příjem do 10 tisíc Kč odvodu na sociální a zdravotní pojištění, což je výhoda. Jestliže odejdete do důchodu až v průběhu ledna 2014, tak budete moci uplatnit slevu na poplatníka a jelikož měsíční odměna bude vyšší než 2 500 Kč, tak bude lepší pracovat na základě standardní pracovní smlouvy (klidně i na dobu neurčitou).

 

Odchod do důchodu již v průběhu ledna je dle mého názoru výhodnější než odchod do důchodu až v březnu, neboť po dobu několika měsíců budete pobírat současně mzdu i důchod a získáte tak finanční náskok, který by se Vám z důvodu „práce na procenta“ a vyššího starobního důchodu z důvodu přesluhování, podařilo „smazat“ až ze velmi dlouho. Ale neznám Váš průběh pojištění, abych sdělil přesná čísla.

 

Pokud bych Vaší situaci shrnul, dle zaslaných informací, bych osobně odešel do důchodu v průběhu ledna 2014 (termín je však možné změnit s ohledem na získání celého roku pojištění, jak jsem zmínil na začátku), ponechal vedlejší výdělečnou činnost a pracoval na základě standardní pracovní smlouvy na dobu neurčitou (např. aby byla zachována výpovědní doba a další výhody), při odchodu do důchodu v průběhu ledna 2014 budete moci uplatnit slevu na dani na poplatníka během roku 2014. Při práci na základě pracovní smlouvy, kdy budete z příjmu odvádět důchodové pojištění, budete moci v budoucnu požádat o  zvýšení důchodu.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře