Volba termínu předčasného důchodu

Dotaz

20. 3. 2014
Volba termínu předčasného důchodu

Dobrý den,jsem narozena 24.2.1955.Vychovala jsem dvě děti.Momentálně jsem na úřadu práce do začátku května.Chci jít do předčasného důchodu,který termín by byl pro mě výhodnější.Už nebudu mít podporu a žádný příjem.Děkuji za odpověď.

Odpověď

Petr Gola 21.3.2014

Dobrý den,

 

protože jste narozena v roce 1955 a vychovala jste dvě děti, tak je Váš řádný důchodový věk 60 let . Do řádného důchodu můžete tedy odejít 24. 2. 2015. Do předčasného důchodu můžete od 24. 2. 2012 odejít kdykoliv.

 

Krácení u předčasného důchodu se provádí za každých 90 dní předčasnosti, s tím je potřeba počítat. Jestliže odejde do předčasného od dnešního dne do 29. května 2014, potom odejdete ve všech případech do předčasného důchodu v rozmezí 271 až 360 dní před dosažením řádného důchodového věku a krácení výpočtového základu budete mít 3,6 %.

 

Abyste odešla do předčasného důchodu v rozmezí dní 181 dní až 270 dní před dosažením řádného důchodového věku a měla krácení výpočtového základu při výpočtu předčasného důchodu ve výši 2,7 %, potom byste musela odejít do předčasného důchodu později, např. v červnu  2014.

 

Jestli tomu dobře rozumím, tak podporu v nezaměstnanosti pobíráte do konce dubna letošního roku. Pokud nemůžete další práci najít, tak je potom vhodné odejít do předčasného důchodu po skončení nároku na podporu v nezaměstnanosti, neboť byste byla bez příjmu. Krácení u předčasného důchodu do 360 dní předčasnosti je nižší než od 361 dne a více (za každých 90 dní 0,9 %), proto bude dle zaslaných informací odchod do předčasného důchodu vhodným řešením Vaší situace.

 

Kdybyste odešla do předčasného důchodu až v červnu 2014, tak byste měla o něco vyšší předčasný důchod, cca o 100 Kč až 150 Kč (v závislosti na Vašich příjmech a získané době pojištění), ale současně byste byla až do přiznání předčasného důchodu bez peněz. Z tohoto důvodu je potřeba si promyslet, zdali neodejít do předčasného důchodu např. koncem dubna nebo kdy Vám končí podpora v nezaměstnanosti, neboť budete předčasný důchod pobírat o měsíc (nebo dva, v závislosti na termínu, kdy Vám skončí podpora v nezaměstnanosti) dříve a nebudete po nějakou dobu bez příjmu.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře