Vstoupit do II. pilíře

Dotaz

16. 5. 2013
Vstoupit do II. pilíře

Dobrý deň,
mám otázku ohľadne zapojenia do II.pilíře důchodové reformy v ČR. Rok narodenia 1957, žena (slovenka s trvalým pobytom v ČR, Příbram).

A)v SR: od 11.11.1983 do 31.8.2003 som nepretržite pracovala (ako učiteľka ZŠ v Košiciach)= 19 rokov, 10 mesiacov.

Od 1.9.2003 do 1.10.2003 som čerala dovolenku a neplatené voľno u predošlého zamestnávateľa v SR.

B)v ČR: od 1.10.2003 dodnes pracujem v Česku, neretržite = 9 rokov, 7 masiacov.

Nikdy som nebola nezamestnaná. Mám odpracovaných 29 rokov a 5 mesiacov k dubnu 2013.

Mám od roku 2006 v ČR sjednáno penzijní připojištění (myslím že to je ten III.pilíř důchod.reformy) u Allianz penzijní pojišťovny.

1.chcela by som vedieť, či sa mi do II.pilíře v ČR vyplatí zapojit (v rosinci 2013 mi bude 56 let).
2.ak by som vstupovala do II.pilíře, čo k tomu je potrebné urobiť z mojej strany (koho mám osloviť u zamestávateľa a dokdy nejpozději).

Ďakujem za vysvetlenie a odovede na moje otázky.

S pozdravom M.Oczeáková, Příbram, 16.5.2013

Odpověď

Petr Gola 16.5.2013

Dobrý den,

 

protože jste ročník narození 1957, tak byste při vstupu do II. pilíře spořila jenom pár let, než Vám vznikne nárok na starobní důchod. Vzhledem k nízké době spoření v II. pilíři by dle mého názoru pravděpodobně vstup do II. pilíře pro Vás přínosný nebyl. Vyplatil by se Vám pouze, jestliže máte vysoké příjmy. Jestliže byste se nakonec pro vstup do II. pilíře rozhodla, tak následně svému zaměstnavateli oznámíte vstup do II. pilíře.

 

Svoji oznamovací povinnost vůči svému zaměstnavateli byste splnila vyplněním formuláře Ministerstva financí „Oznámení o účasti na důchodovém spoření“, tento tiskopis lze stáhnout z internetu, např. na stránkách České daňové správy: http://cds.mfcr.cz/sys/cds/scripts/tiskopisy/tiskopisy-pdf2013/5544_1.pdf Dále byste předložila kopii „Oznámení o rozhodnutí právní moci“, kterou byste obdržela od Centrálního registru. Účast v II. pilíři nabízí šest penzijních společností (Allianz penzijní společnost, Česká spořitelna, ČSOB Penzijní společnost, KB Penzijní společnost, Penzijní společnost České pojišťovny a Raiffeisen penzijní společnost). V případě zájmu o vstup do II. pilíře byste musela uzavřít smlouvu o důchodovém spoření s jednou z těchto penzijních společností, záleželo by na Vašem uvážení.

 

Jenom na doplnění uvedu, že budete v důchodu dostávat poměrný státní důchod ze Slovenska a poměrný státní důchod z Česka. ČSFR se totiž k 31. 12. 1992 rozdělilo, přičemž odpracované roky před tímto datem se započítávají ve státě, kde měl sídlo zaměstnavatel ke dni rozdělení ČSFR. Ve Vašem případě tedy předpokládám dle zaslaných údajů, že to bylo na Slovensku.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře