Vstup do II. a III. pilíře

Dotaz

22. 6. 2013
Vstup do II. a III. pilíře

Dobry den,je mi 56let pracuji,hrubou mzdu mam 25.300kc mam dotaz,mel bych se starat o nejake duchodove pilire nebo jiz ne?Predem dekuji za odpoved Skridlovsky Ceska Lipa.

Odpověď

Petr Gola 23.6.2013

Dobrý den,

 

dle zaslaných údajů jste buď ročník narození 1956 nebo 1957 (záleží na měsíci narození). Váš důchodový věk je buď 63 let a 6 měsíců (ročník narození 1956) nebo 63 let a 8 měsíců (ročník narození 1957).

 

Přestože budete moci již poměrně brzy odejít do řádného důchodu, tak je pro Vás rozhodně přínosná účast ve III. pilíři. Uzavření doplňkového penzijního spoření, pokud tedy nemáte uzavřeno již penzijní připojištění, bude pro Vás díky státnímu příspěvku výhodné. U doplňkového penzijního spoření budete mít nárok na státní příspěvek ve výši 230 Kč měsíčně, když bude Vaše měsíční úložka činit alespoň 1 000 Kč měsíčně. V případě, že máte uzavřeno penzijní připojištění, které šlo uzavřít do konce listopadu 2012, tak máte rovněž možnost čerpat státní příspěvek ve výši 230 Kč měsíčně, pokud bude Váš měsíční příspěvek činit alespoň 1 000 Kč.

 

Jestliže máte uzavřeno penzijní připojištění, tak Vám doporučuji zvýšit měsíční úložku alespoň na 1 000 Kč, samozřejmě však po konzultaci a potřebné administrativě s Vaší penzijní společností. V případě, že penzijní připojištění uzavřeno nemáte, tak bude pro Vás výhodné uzavřené doplňkového penzijního připojištění. Jenom na doplnění uvedu, že předdůchod je možné čerpat pouze z doplňkového penzijního spoření (penzijní připojištění je možné na doplňkové penzijní spoření).

 

Vstup do II. pilíře je potřeba důkladně zvážit. Vzhledem k tomu, že Váš příjem je na cca na úrovni průměrné mzdy a do důchodu máte poměrně krátkou dobu, doba spoření v II. pilíři nebudete tedy dlouhá, tak bych osobně již do II. pilíře nevstupoval. Ale záleží samozřejmě na Vašem osobním postoji.

 

Rozhodně bych Vám však doporučil v současné době co nejvíce maximalizovat vlastní úspory a investice na důchod kratšího charakteru, aby Vám co nejméně poklesla životní úroveň odchodem do důchodu.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře