Vstup do II. pilíře a invalidita

Dotaz

8. 5. 2013
Vstup do II. pilíře a invalidita

Dobrý den,
prosím ještě o doplnění k předchozímu dotazu. Pokud občan vstoupí do II. pilíře a stane se invalidním, nebude tedy spořit do II. pilíře nic. Pokud se mu bude vypočítávat starobní důchod, bude v tomto případě ponížen z důvodu vstupu do II. pilíře? V tom nebude naspořeno téměř nic.

Odpověď

Petr Gola 8.5.2013

Dobrý den,

 

dle současné legislativy platí, že při vstupu do II. pilíře se případný invalidní důchod vyplácený z I. pilíře nekrátí. Občanům, kteří do II. pilíře vstoupí se invalidní důchod bude počítat stejným způsobem jako občanům, kteří do II. pilíře nevstoupí. Vámi uvedená varianta je tedy v zákoně ošetřena.

 

Krátí se pouze starobní důchod. Výši důchodu totiž ovlivňuje i získaná doba pojištění. U občanů, kteří do II. pilíře nevstoupí se každý rok pojištění započítá z 1,5 %, občanům, kteří do II. pilíře vstoupí se každý rok pojištění, kdy budou účastni v II. pilíři bude započítávat z 1,2 %. Občané, kteří vstoupí do II. pilíře budou mít tedy nižší starobní důchod. Invalidní důchod se vypočítává všem občanům stejně, kvůli účasti v II. pilíři se nekrátí.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře