Vstup do II. pilíře

Dotaz

25. 2. 2013
Vstup do II. pilíře

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, zda má smysl vstupovat do II. pilíře, když jsem rok narození 1956, žena 2 děti, a můj průměrný měsíční příjem se pohybuje okolo 50.000 Kč.
Děkuji. Eva Kafková

Odpověď

Petr Gola 26.2.2013

Dobrý den,

 

protože jste narozena v roce 1956 a vychovala jste dvě děti, tak je Váš řádný důchodový věk 60 let a 4 měsíce. Při vstupu do II. pilíře tak budete spořit na svůj osobní účet u vybraného důchodového fondu u zvolené penzijní společnosti cca 4 roky (neznám přesný měsíc Vašeho narození).

 

Vzhledem k Vašemu vysokému měsíčnímu příjmu můžete i za tuto kratší dobu dosáhnout vyššího měsíčního důchodu při vstupu do II. pilíře (pobírala byste státní důchod z I. pilíře + důchod z II. pilíře) než když do II. pilíře nevstoupíte.

 

Při výpočtu státního důchodu platí, že čím vyšší příjmy občané mají, tím méně je pro ně výpočet státního důchodu (z I. pilíře) méně výhodný, důvodem je značná redukce při výpočtu důchodu. Občané s vyššími příjmy mají nižší náhradový poměr (důchod versus mzda před odchodem do důchodu) než občané s nižšími příjmy.

 

Při vstupu do II. pilíře však hodně záleží na připsaném zhodnocení ve vybraném důchodovém fondu u zvolené penzijní společnosti. Pro názornost můžete využít kalkulačku na webu DůchodováReforma.cz, kde si můžete orientačně propočítat různé varianty a podle toho se následně rozhodnout. Výpočty jsou však pouze orientační a počítají s předpokládaným ročním zhodnocením, které se může od skutečnosti lišit. Skutečné zhodnocení může být vyšší i nižší. Úspěšnost vstupu do II. pilíře tak ve Vašem případě (kratší době spoření ve II. pilíři) bude velmi závislá na připsaném zhodnocení.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Štítky:
Komentáře