Výběr varianty odchodu do důchodu

Dotaz

29. 1. 2013
Výběr varianty odchodu do důchodu

Prosím o doporučení optimálních variant postupu volby způsobu a času odchodu do důchodu. Narodil jsem se v lednu roku 1956, po absolvování vysoké školy v roce 1980 a jednoroční povinné vojenské služby bez přerušení pracuji a řádně hradím zákonné platby státu. Dlouhodobý měsíční příjem přepočtený na dnešní hodnotovou úroveň je cca 35000,-Kč. Penzijní připojištění mám zřízeno s nejvyšším příspěvkem státu déle než 60 měsíců. Prioritou je pro mě časově nejbližší možnost odchodu do důchodu a zároveň co nejbližší možnost čerpání starobního důchodu bez ohledu na jeho snížení z důvodu předčasnosti čerpání.
Děkuji za odpověď.

Odpověď

Petr Gola 29.1.2013

Dobrý den,

Váš důchodový věk je 63 let a 6 měsíců. Do řádného důchodu tedy můžete odejít v červenci 2019. Důchodová legislativa prodělala během několika posledních let řadu změn, další změny se dají k Vašemu termínu odchodu do důchodu ještě očekávat. Rozhodně však bude vždy platit, že nejvyššího důchodu dosáhnete při odchodu do řádného důchodu. Pouze při odchodu do řádného důchodu nebude Vaše penze krácena.

Protože je Váš důchodový věk vyšší než 63 let, potom můžete odejít nejdříve do předčasného důchodu v 60 letech, tedy v lednu 2016. Tuto variantu bych Vám však příliš nedoporučoval, protože krácení za předčasnost bude v tomto případě poměrně vysoké. Konkrétní rozpis krácení v jednotlivých termínech Vám nemohu bohužel napsat. Výpočet důchodu v letech 2016 až 2019 může být oproti současnému stavu rozdílný. Jestliže to bude ve Vašem případě trochu možné, potom bych Vám doporučil odejít do řádného důchodu v červenci 2019. Jestliže by to bylo pro Vás nepřijatelné, potom můžete po dosažení 60 let odejít kdykoliv do předčasného důchodu.

Krácení u předčasného důchodu se provádí za každých 90 dní předčasnosti. Proto je rozdíl odejít do důchodu např. 720 dní před dosažením důchodového věku nebo 721 dní před dosažením důchodového věku. Na to je potřeba pamatovat a zvolit termín odchodu tak, aby bylo krácení nižší. Samozřejmě platí, že čím dříve se do předčasného důchodu odejte, tím je krácení vyšší a předčasný důchod nižší. Nejnižší krácení je při odchodu do penze do 90 dní, potom od 91 dní po 180 dní atd. Míra krácení se může do roku 2016 ještě změnit, jako se to již stalo od roku 2012. U průměrné mzdy dosahuje rozdíl mezi řádným důchodem a předčasnou penzí (o 1 080 dní před dosažením důchodového věku) přibližně 2 700 Kč.

Konkrétní čísla Vám nejsem schopen říci, protože neznám přesnou dobu Vašeho pojištění a přesný osobní vyměřovací základ a výpočet důchodu v letech 2016 až 2019.

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře