Vycestování do ciziny a II. pilíř

Dotaz

28. 6. 2013
Vycestování do ciziny a II. pilíř

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda po uzavření smlouvy o důchodovém spoření ( II. pilíř ) a skončení zaměstnaneckého poměru a vycestování do zahraničí za prací na dobu i několika let, si můžu sama platit soc. pojištění v ČR a tím pádem i spořit do II. pilíře ?? Nebo je nutné přerušení spoření ??
Děkuji za odpověď.
Irena Pauló

Odpověď

Petr Gola 28.6.2013

Dobrý den,

 

důchodové spoření do II. pilíře se platí pouze v případech, že vzniká povinnost odvádět důchodové pojištění do I. pilíře. Nelze si dobrovolně ani platit vyšší částky. V případě, že nemá občan příjem podléhající v Česku důchodovému pojištění (např. nezaměstnanost, rodičovská dovolená) potom se v daném období do II. pilíře žádné peníze neposílají. Není přitom potřeba činit žádné kroky, smlouva nadále trvá a jakmile bude mít občan opět příjmy podléhající důchodovému pojištění, tak bude odvádět finanční prostředky i do II. pilíře.

 

Při práci v cizině nebudete mít příjem podléhající důchodovému pojištění v Česku a nebudete tedy platit ani příspěvky do II. pilíře v Česku. Dobrovolná platba do II. pilíře není možná.

 

V rámci členských zemí EU platí princip jednoho pojištění, což znamená, že nelze být důchodově nebo nemocensky pojištěn současně ve dvou zemích. Zjednodušeně řečeno nemůže nastat situace, že by občanovi vznikl nárok na státní starobní důchod v plné výši ve dvou či více zemích. Doba pojištění v jednotlivých zemích EU se však sčítá, proto nedojde k propadnutí doby pojištění při práci v jiné zemi EU a zpravidla vznikne nárok na poměrný důchod z více zemí EU.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře