Výdělek v invalidním důchodu

Dotaz

8. 6. 2014
Výdělek v invalidním důchodu

Dobrý den, manželovi byl přiznán invalidní důchod třetího stupně invalidity v roce 2008, kdy mu bylo 27 let. Tehdy měl průměrný měsíční příjem cca 16 000. Nyní má příjem cca 26 000 hrubého a výše důchodu po stejný (nepočítám-li valorizaci). Je možné zažádat o přepočítání invalidního důchodu? Děkuji za Váš čas a odpověď. S PŘÁNÍM HEZKÉHO DNE.
,M.M

Odpověď

Petr Gola 9.6.2014

Dobrý den,

 

vlastní příjem při pobírání invalidního důchodu je příznivý, zvyšuje se životní úroveň, neboť má penzista dva příjmy – invalidní důchod a vlastní příjem z práce. Současně má vlastní příjem během pobírání invalidního důchodu pozitivní vliv na výpočet starobního důchodu.

 

V důsledku příjmu v invalidním důchodu se však invalidní důchod nepřepočítává, výkon práce v invalidním důchodu nemá vliv na měsíční výši invalidního důchodu.

 

Invalidní důchodci však mohou mimo jiné uplatňovat daňovou slevu u svého zaměstnavatele a jejich čistá mzda, kterou obdrží na svůj bankovní účet, je vyšší než u jejich pracovních kolegů. Na invaliditu třetího stupně je možné uplatnit měsíčně slevu na dani ve výši 420 Kč.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře