Výdělek v invalidním důchodu

Dotaz

28. 1. 2015
Výdělek v invalidním důchodu

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat. v tuto chvíli mám ID 2. st. který pobírám od 20 let tj. nějakých 15 let. Nicméně v té době jsem téměř neměl výdělečnou činnost, což se během těch let změnilo a nyní mám zaměstnání např. s výši příjmů 50 000kš hrubého. Jak vyřešit to, aby mi byl důchod řádně přepočítán? Podle toho co vím, žádný oficiální postup asi není, ale prý se dá vzdát se důchodu např. od března 2015, a v dubnu o něj znova zažádat. Podle všeho tem by se měl počítat podle nových stávajících odvodů nebo ne?

Děkuji

Odpověď

Petr Gola 28.1.2015

Dobrý den,

 

při výkonu výdělečné činnosti nedochází k přepočítání invalidního důchodu. Invalidní důchodci, kteří během pobírání invalidního důchodu pracují, tedy nemají v průběhu let z důvodu výdělku zvýšen invalidní důchod.

 

Vlastní příjem během pobírání invalidního důchodu druhého stupně je však velmi důležitý. Jednak máte v současnosti vyšší příjem, rovněž se však vyšší příjem během pobírání invalidního důchodu pozitivně projeví ve výpočtu starobního důchodu.

 

Váš vysoký příjem, ze kterého nyní odvádíte sociální pojištění, tedy „nepropadne“. Váš vyšší příjem se pozitivně projeví na výpočtu Vašeho starobního důchodu. Váš starobní důchod bude odpovídat dosaženým příjmům během pobírání invalidního důchodu druhého stupně.

 

Doba pobírání invalidního důchodu druhého stupně nepatří mezi náhradní dobu pojištění, proto je pro invalidní důchodce druhého stupně důležité, aby měli vlastní příjem a získali dobu pojištění pro výpočet starobního důchodu. Mezi náhradní dobu pojištění patří pouze doba pobírání invalidního důchodu třetího stupně.

 

Rozhodně je tedy pro Vás přínosné, že během pobírání invalidního důchodu pracujete a tato skutečnost bude mít jednoznačně pozitivní vliv na Váš starobní důchod. Důchodová legislativa neupravuje situaci, že by se důchodci během let zříkali důchodu a následně o důchod žádali znovu, vše v závislosti na vývoji legislativy a jejich životní situaci.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře