Výdělek v invalidním důchodu

Dotaz

17. 3. 2013
Výdělek v invalidním důchodu

Dobrý den,mám invalidní 3.stupeň(odstranění prsu),mám brigádu jako prodavačka v cukrárně na 1rok.Mohu přijít o můj důchod?Předem děkuji za kladné vyřízení.Březinová A.

Odpověď

Petr Gola 18.3.2013

Dobrý den,

v invalidním důchodu jsou Vaše možnosti výdělku neomezené. Můžete pracovat nebo podnikat bez omezení. Limitem je však Váš zhoršený zdravotní stav. Proto je dobré, aby vykonávaná práce byla v rámci Vašich zdravotních možností a nezhoršovala zdravotní stav.

Jestliže budete ze zdravotních důvodů práci prodavačky zvládat, potom ji můžete samozřejmě vykonávat. Při výkonu jakékoliv činnosti je však vhodné pamatovat na to, že posudkový lékař OSSZ, který pravidelně kontroluje zdravotní stav, může při hodnocení zdravotního stavu přihlížet právě k výkonu výdělečné činnosti. Proto nemusí být dobré pracovat každý den na plný úvazek.

Pro většinu občanů pobírajících invalidní důchod je však velmi důležité, aby mohli být aktivní a alespoň v mezích svých možností pracovat. Jenom na doplnění uvedu, že jestli budete pracovat pouze na brigádu, tak bude pro Vás možná výhodné pracovat na základě dohody o provedení práce. Při práci na základě dohody o provedení práce do 10 tisíc Kč měsíčně nebudete ze svého příjmu odvádět sociální ani zdravotní pojištění. Zdanění je v tomto případě nižší.

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře