Výdělek v předčasném důchodu

Dotaz

8. 1. 2015
Výdělek v předčasném důchodu

Jsem OSVČ a chtěl bych jít do předčasného důchodu. Dotaz zní: můžu pokračovat dále v podnikání nebo v jiném zaměstnání a kolik si můžu vydělat?

Děkuji za odpověď

Odpověď

Petr Gola 8.1.2015

Dobrý den,

 

do dosažení řádného důchodového věku je omezen příjem v předčasném důchodu. Předčasný důchodce nesmí mít příjem podléhající platbě sociálního pojištění. V takovém případě zaniká nárok na výplatu předčasného důchodu.

 

V praxi jsou tři nejčastější možnosti, jak splnit dikci zákona:

  • Práce na dohodu o provedení práce. V takovém případě nesmí měsíční odměna překročit 10 000 Kč. Z měsíční odměny 10 000 Kč a méně na základě dohody o provedení práce se totiž neplatí sociální pojištění. Pro jednoho zaměstnavatele je možné během roku pracovat na základě dohody o provedení práce maximálně v rozsahu 300 hodin. Souběžně je možné pracovat na základě dohody o provedení práce pro více zaměstnavatelů.
  • Práce na dohodu o pracovní činnosti. Měsíční odměna však musí být nižší než 2 500 Kč. Rovněž z odměny z dohody o pracovní činnosti se neplatí sociální pojištění, když je měsíční odměna nižší než 2 500 Kč.
  • Výkon samostatné výdělečné činnosti. Příjem ze samostatné výdělečné činnosti v předčasném důchodu však musí být do limitu pro placení sociálního pojištění. Výkon samostatné výdělečné činnosti v předčasném důchodu je považován pro účely placení sociálního pojištění jako vedlejší činnost. Když je hrubý zisk (příjem – výdaj) ze samostatné výdělečné činnosti za rok 2015 do 63 865 Kč, tak se z hrubého zisku neplatí sociální pojištění. Při výkonu samostatné výdělečné činnosti po část roku se limit poměrně snižuje.

 

Jestliže chcete nadále pokračovat v samostatné výdělečné činnosti, potom však stojí za zvážení, zdali neodejít až do řádného důchodu. Předčasný důchod je citelně nižší než řádný důchod z důvodu krácení za předčasnost. Mnohdy více než si někteří občané připouští. Při odchodu do předčasného důchodu je navíc nutné počítat s tím, že předčasný důchod je trvale krácený a při dosažení řádného důchodového věku se nepřepočítává.

 

Předčasný důchod je v praxi řešením zpravidla pro občany, kteří jsou v předdůchodovém věku bez zaměstnání a nemají již nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo občany se zdravotními problémy, které nedostačují k přiznání invalidního důchodu. Z finančního hlediska je vhodné odejít až do řádného důchodu.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře