Výdělek v předčasném důchodu a předdůchodu

Dotaz

21. 3. 2015
Výdělek v předčasném důchodu a předdůchodu

Dobrý den,
odešel jsem do předčasného důchodu.
V polovině tohoto roku dosáhnu důchodového věku.
Po jeho dosažení bych chtěl začít pracovat jako OSVČ.
Ale v přiznání daně za rok 2015 uvedu, že jsem byl v předdůchodu.
Pak platí, že v tomto roce nesmí OSVČ mít výdělek vyšší než 63000 Kč.
Při překročení částky musím vrátit předdůchod, vyplacený za tento rok. Současně ale platí, že po odchodu do důchodu mohu mít výdělek neomezený a důchod se nekrátí. Domnívám se,že předůchod bych vracet musel, i když bych začal podnikat až po odchodu do řádného důchodu.
Pokud to tak není, můžete označit číslo zákona, kde je to uvedeno?
Děkuji.

S pozdravem

Odpověď

Petr Gola 22.3.2015

Dobrý den,

 

předčasný důchod a předdůchod jsou dva rozdílné instituty. Předčasný důchod vyplácí stát. Předdůchod vyplácí penzijní společnost, kde je uzavřena smlouva o doplňkovém penzijním spoření. Při předdůchodu jsou čerpány vlastní naspořené peníze v doplňkovém penzijním spoření.

 

Protože v předdůchodu jsou vypláceny vlastní naspořené peníze, tak je možné během předdůchodu pobírat i předčasný důchod.

 

Pro přiznání předdůchodu musí být splněny zákonné podmínky. Minimální výplata předdůchodu musí činit 30 % průměrné mzdy, tedy cca 7 500 Kč měsíčně. Do předdůchodu je možné odejít nejdříve 5 let před dosažením řádného důchodového věku (posuzuje se důchodový věk mužů daného ročníků narození). Předdůchod je nutné čerpat minimálně 2 roky. Předdůchod vyplácí penzijní společnost, u které je sjednána doplňkové penzijní spoření. Při předdůchodu jsou čerpány vlastní peníze, proto lze mít během předdůchodu libovolný příjem. Vlastní výdělečná činnost během předdůchodu není nijak limitována. Při práci v předdůchodu se žádný předdůchod nikdy nevrací. Nároky z doplňkového penzijního spoření jsou uvedeny v § 19 až § 28 zákona o doplňkovém penzijním spoření (č. 427/2011 Sb.).

 

Jiná situace je u předčasného důchodu. Během pobírání předčasného důchodu až do dosažení řádného důchodového věku není možné mít příjem, ze kterého by se odvádělo sociální (důchodové pojištění). Kdyby byl během předčasného důchodu příjem, ze kterého by se platilo sociální pojištění, tak by bylo nutné za toto období předčasný důchod vrátit. Po dosažení řádného důchodového věku již nejsou žádná omezení.

 

Během předčasného důchodu je tedy možné pracovat např. na dohodu o provedení práce s měsíční odměnou 10 000 Kč a méně nebo vykonávat samostatnou výdělečnou činnost do limitu.

 

Při vedlejší samostatné výdělečné činnosti je možné mít během celého roku 2015 hrubý zisk (příjem – výdaj) do 63 865 Kč. Při výkonu vedlejší výdělečné činnosti po část roku se tento limit poměrně snižuje. Jak by se ve Vašem případu postupovala za rok 2015, to by záviselo, kdy byste se registroval jako OSVČ, kolik měsíců byste vykonával OSVČ na vedlejší činnost a kolik hlavní činnost apod. Aby se nevracel předčasný důchod, tak je nutné si pohlídat i pouze poměrný limit.

 

V řádném důchodovém věku je možné pracovat bez omezení na hlavní pracovní smlouvu na dobu neurčitou.

 

Čerpání předdůchodu ani předčasného důchodu nemá žádný vliv na daň z příjmu fyzických osob. V daňovém přiznání není žádná speciální kolonka o tom, že daňový poplatník je předčasný důchodce nebo pobírá předdůchod. Na uplatnění základní slevy na poplatníka ve výši 24 840 Kč mají nárok všichni daňoví poplatníci – tedy i příjemci předdůchodu nebo občané pobírající předčasný důchod.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře