Výdělek v předčasném důchodu

Dotaz

5. 5. 2014
Výdělek v předčasném důchodu

prosím o informaci ohledně předčasného duchodu-mohu pracovat a kolik si mohu vydělat a kolik hodin v roce 2015

Odpověď

Petr Gola 5.5.2014

Dobrý den,

 

výdělečná činnost v předčasném důchodu je omezena, z příjmu v předčasném důchodu se nesmí odvádět sociální pojištění. Po dosažení řádného důchodového věku již žádná omezení nejsou a výdělečná činnost není omezena.

 

Jestliže tedy chcete současně pobírat předčasný důchod a příjem z výdělečné činnosti, tak musíte mít příjem nepodléhající sociálnímu pojištění. Tato podmínka je splněna např. u dohody o provedení práce do měsíční odměny 10 000 Kč. Do měsíční odměny 10 000 Kč se u dohody o provedení práce neodvádí sociální pojištění. Při překročení limitu se již sociální pojištění platí.

 

Další možností je práce na dohodu o pracovní činnosti s měsíční odměnou nižší než 2 500 Kč. Z dohody o pracovní činnosti se sociální pojištění neplatí, jestliže je měsíční odměna nižší než 2 500 Kč. Ještě je možné vykonávat vlastní samostatnou výdělečnou činnost, pokud zisk za celý rok 2014 nepřekročí částku 62 261 Kč, tato částka se poměrně snižuje dle počtu měsíců výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti.

 

V případě, že byste měl pobíral předčasný důchod a dostal zajímavou pracovní nabídku, např. na standardní pracovní poměr, potom můžete samozřejmě do práce nastoupit, ale po dobu výkonu této práce by Vám nenáležel předčasný důchod a bylo by nutné tuto skutečnost oznámit místně příslušné OSSZ.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře