Výhody v invalidním důchodu 3. stupně

Dotaz

23. 5. 2015
Výhody v invalidním důchodu 3. stupně

Dobrý den.Je mi 38 let a jsem v plném invalidním důchodě 3stupně a chci se zeptat ,jestli mám nějaké výhody ohledně příspěvku na auto(nové nebo ojeté),pořízení karty ZTP a výhody pro mého zaměstnavatele ,při částečném nebo plném úvazku.Děkuji za odpověd.

Odpověď

Petr Gola 23.5.2015

Dobrý den,

 

o karty TP, ZTP a ZTP/P se žádá na místně příslušném úřadu práce a je potřeba splnit zákonné podmínky, především zdravotním postižením omezující schopnost pohyblivosti nebo orientace. Posuzují se zdravotní a sociálně-finanční aspekty. Na úřadu práce se rovněž žádá o příspěvek na auto, příspěvek na mobilitu nebo příspěvek na zvláštní pomůcku. Rozhodnutí je plně na posouzení kompetentních pracovníků.

 

Příjemci invalidního důchodu třetího stupně mají v případě zaměstnání nárok na měsíční daňovou slevu 420 Kč. Při přiznání příslušné karty vzniká nárok na další daňovou slevu.

 

Zaměstnavatelé zaměstnávající invalidní důchodce mají dle § 35 zákona o dani z příjmu nároku na daňové slevy. 60 tisíc Kč za každého zaměstnance s těžším zdravotním postižení. 18 tisíc Kč za každého zaměstnance s lehčím zdravotním postižením. Při výpočtu se vychází z průměrného přepočteného počtu zaměstnanců (tj. při zkráceném pracovním úvazku se sleva poměrně krátí). Zaměstnávání invalidních důchodců je legislativou podporováno, při splnění zákonných podmínek je možné čerpat různé příspěvky od úřadu práce (např. na zapracování, vytvoření chráněného pracovního místa apod.). Vše závisí na konkrétní situaci zaměstnavatele. Pro čerpání příspěvků musí zaměstnavatel s úřadem práce spolupracovat. Speciální výhody mohou čerpat zaměstnavatelé zaměstnávající více než 50 % zaměstnanců pobírajících invalidní důchod.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře