Výplata vdovského důchodu po roce

Dotaz

22. 9. 2013
Výplata vdovského důchodu po roce

Dobrý den,mám prosbu.Letos v lednu jsem přišla o otce,matka zůstala sama.Pobírá důchod jen rok.Chtěla jsem se proto zeptat,zda má nemá nárok na nějaké peníze po otci?Byli by spolu 30 let v červnu.Matka má jít za 9let do starobního důchodu,tak jestli se alespon k jejímu důchodu nebude něco přičítávat,když takhle brzo ovdověla?Moc děkuji.

Odpověď

Petr Gola 23.9.2013

Dobrý den,

 

ze zákona se vdovský důchod pobírá standardně jenom jeden rok. Po uplynutí jednoho roku náleží dále vdovský důchod pouze je-li splněna některá ze zákonných podmínek. Když žádná zákonná podmínka není splněna, potom již vdovský důchod nenáleží. Ke starobnímu důchodu se v budoucnu žádný příplatek nepřipočítává. Zákonné podmínky, aby i po uplynutí jednoho roku náležel vdově vdovský důchod, jsou:

  • péče o nezaopatřené dítě
  • péče o dítě, které je závislé na péčí jiné osoby ve stupni II, stupni III nebo stupni IV
  • péče o své rodiče nebo rodiče zemřelého manžela, který s ní žije v domácnosti a je závislý na péči jiné osoby ve stupni II, stupni III nebo stupni IV
  • invalidita třetího stupně
  • dosažení požadovaného věku, který je o 4 roky nižší než činí důchodový věk muže stejného data narození nebo dosažení důchodového věku, pokud je tento důchodový věk nižší

U vdovského důchodu existuje možnost obnovy vdovského důchodu, pokud je některá z uvedených podmínky splněna do dvou let ode den, tak je možné opět o vdovský důchod požádat na místně příslušné OSSZ.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře