Vyplatí se předčasný důchod?

Dotaz

26. 5. 2014
Vyplatí se předčasný důchod?

Jsem v invalidním důchodu 2 stupně, kterrý činí 5844 kč.Datum narození 31.01.1956,dvě děti, odpracovaných 38let.Vyplatí se odejít do předčasného důchodu? Jak vysoký (asi) by byl předčasný důchod.
Děkuji za odpovědˇ.

Odpověď

Petr Gola 26.5.2014

Dobrý den,

 

protože jste se narodila v roce 1956 a vychovala jste dvě děti, tak je Váš řádný důchodový věk 60 let a 4 měsíce, do řádného důchodu můžete tedy odejít 31. 5. 2016. Do předčasného důchodu můžete odejít od 31. 5. 2013 již kdykoliv.

 

Dle zaslaných údajů byste měla předčasný důchod vyšší než současně pobíraný invalidní důchod. Rozdíl by byl možná nižší, než byste předpokládala. Přesný údaj Vám  nejsem schopen říci, neboť neznám detailně celý průběh Vašeho pojištění a současně nevím, kdy přesně byste chtěla do předčasného důchodu odejít.

 

Při volbě předčasného důchodu platí, že čím dříve se do předčasného důchodu odejde, tím vyšší krácení důchodu a nižší výsledná měsíční penze. Krácení u předčasného důchodu se provádí za každých 90 dní předčasnosti, proto je rozdíl ve výši krácení, zdali se odejde do předčasného důchodu např. 360 dní před dosažením řádného důchodového věku nebo 361 dní před dosažením řádného důchodového věku, v prvním případě je krácení důchodu nižší, přestože je rozdíl pouze jeden den.

 

Protože však nejste zcela bez finančních prostředků jako je tomu u některých občanů v předdůchodovém věku, kteří ztratili práci a vyčerpali již nárok na podporu v nezaměstnanosti, potom stojí za zváženou zdali volit předčasný důchod nebo počkat až do dosažení řádného důchodového věku a odejít do řádného důchodu. Řádný důchod je vždy vyšší, protože nedochází ke krácení jako v případě předčasného důchodu.

 

Pro občany, kteří již vyčerpali v předdůchodovém věku nárok na podporu v nezaměstnanosti a nemohou najít práci, je předčasný důchod zajímavou možností. Kdo však může odejít do řádného důchodu, pro toho je výhodnější odejít až do řádného důchodu. Krácení důchodu u předčasného důchodu je v některých případech vyšší než by žadatelé o předčasný důchod předpokládali. Z tohoto důvodu bych si osobně ve Vašem případě odchod do předčasného důchodu rozmyslel. Samozřejmě hodně závisí na tom, v jaké jste životní situaci a dalších okolnostech, které nejlépe znáte pouze Vy sama a které nejsem schopen zohlednit.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře