Výpočet invalidního důchodu

Dotaz

30. 4. 2015
Výpočet invalidního důchodu

Dobrý den,
mám dotaz na invalidní důchod 1.st. Byla jsem si požádat o OZZ a na MSSZ mi místo toho bude přiznán invalidní důchod 1. st.

Je mi 23 let, doposud jsem nikde nepracovala. Od roku 2007-2011 jsem studovala na stredni skole a od roku 2011-2015 na vysoke skole.

Jake vyse vyplaty invalidniho duchodu mohu dosahnout? Nevim, jak si to vypocitat.
Dekuji moc

Odpověď

Petr Gola 30.4.2015

Dobrý den,

 

pro pravidelnou výplatu invalidního důchodu musí být žadatel o invalidní důchod uznán invalidním v první, druhém nebo třetím stupni posudkovým lékařem místně příslušné OSSZ (Okresní správy sociálního zabezpečení) a současně musí získat potřebnou dobu pojištění.

 

Občané ve věku 22 let až 24 let musí získat potřebnou dobu pojištění alespoň v rozsahu dvou let. Do potřebné doby pojištění se započítává pro účely invalidního důchodu mimo jiné i doba studia, nejdříve však po ukončení povinné školní docházky.

 

Jestliže jsou splněny zákonné podmínky, potom může být invalidní důchod pobírán. Výpočet invalidního důchodu je poměrně složitý. Velmi zjednodušeně lze říci, že když nelze vypočítat skutečný invalidní důchod z příjmů a jsou přitom splněny zákonné podmínky pro výplatu invalidního důchodu, potom náleží invalidní důchod odvozený z průměrné mzdy. Takový výpočet je opět složitější, proto uvedu rovnou částky takového invalidního důchodu v roce 2015: invalidní důchod prvního stupně 4 738 Kč, druhého stupně 5 907 Kč a třetího stupně 9 413 Kč.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře