Výpočet starobního důchodu

Dotaz

23. 3. 2013
Výpočet starobního důchodu

Dobrý den,
mám dotaz týkající se výpočtu starobního důchodu invalidy. Mám ID 2. stupně – na důchodové MPSV kalkulačce jsem si spočítala předběžný sdtarobni důchod – zatím jen s daty do loňského roku /já mám nárok na starobní důchod 25.8.2015/ a nevím zda se pro invalidy nepočítá jinak než je v kalkulačce.Eventuálně zda by nešla někde uveřejnit kalkulačka pro invalidy.

Odpověď

Petr Gola 25.3.2013

Dobrý den,

 

starobní důchod se počítá standardním způsobem. Neznám přesný průběh Vašeho pojištění, proto můžete získat více náhradních dob pojištění než je obvyklé.  Výpočet v roce 2015 je však pouze orientační, protože nejsou známé potřebné údaje (tj. průměrná mzda), od kterých se odvozují např. redukční hranice.

 

Protože pobíráte invalidní důchod, tak nemusíte mít strach, že si výpočtem důchodu pohoršíte. Jestliže by Vám náhodou vyšel starobní důchod nižší než invalidní důchod, tak budete nadále pobírat invalidní důchod, který by se Vám při dosažení 65 let „přetransformoval“ na starobní důchod ve stejné výši.

 

Provedený výpočet s daty do loňského roku se může od skutečného lišit. Výpočet důchodu v roce 2015 bude totiž odlišný oproti roku 2013.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře