Výpočet státního důchodu

Dotaz

Výpočet státního důchodu

Narodila jsem 07.02.1958,ja bych chtěla vedět kolik penez mesičně dostanu jako důchd.děkujvam

Odpověď

Petr Gola 18.4.2015

Dobrý den,

 

výši státního důchodu ovlivňuje celý průběh pojištění, který ve Vašem případě neznám, proto Vám nejsem schopen říci, jak vysoký budete mí státní důchod.

 

Výpočet státního důchodu je složitý a ovlivňuje ho celý produktivní život. Velmi zjednodušeně řečeno závisí výše státního důchodu na získané době pojištění a výši osobního vyměřovacího základu. Do doby pojištění se započítávají odpracované roky plus náhradní doby pojištění (např. péče o dítě do 4 let věku, evidence na úřadu práce v zákonném rozsahu, studium v zákonném rozsahu).

 

Osobní vyměřovací základ je zjednodušeně řečeno průměrná měsíční mzda za odpracované roky. Např. při výpočtu důchodu v roce 2015 se osobní vyměřovací základ počítá z výdělků, ze kterých bylo zaplaceno sociální pojištění v letech 1986 až 2014. Výdělky z dřívějších let se přepočítají pomocí koeficientů na současnou úroveň.

 

Čím vyšší doba pojištění v celých ukončených letech a vyšší osobní vyměřovací základ, tím vyšší měsíční státní důchod. Bez znalosti průběhu pojištění však není možné státní důchod vypočítat. Jestliže nám zašlete své daje, tak Vám můžeme provést orientační výpočet. Bez znalosti Vašich údajů Vám nemůžeme bohužel zaslat žádný konkrétní údaj.

 

Při odchodu do předčasného důchodu ovlivňuje měsíční výši důchodu rovněž termín odchodu do důchodu, neboť krácení u předčasného důchodu se provádí za každých 90 kalendářních dní.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře