Výpočet státního důchodu

Dotaz

10. 3. 2013
Výpočet státního důchodu

Dobrý den .Ráda bych se informovala ve věci odchodu do důchodu manžela.Manžel je ročník 1950 takže má nárok požádat o dúchod . Podle nové dúchodové kalkulačky neví jak má výpočet svého důchodu zjistit ,jaky má zadávat průměrný měsiční výdělek hrubé mzdy za jaké období od kterého roku pojištění .Děkuji za informace Spozdravem Haničáková

Odpověď

Petr Gola 11.3.2013

Dobrý den,

Váš manžel je ročník 1950, proto je jeho důchodový věk 62 let a 6 měsíců. V roce 2013 tedy může odejít do řádného důchodu (kdy, záleží na konkrétním měsíci narození, možná mohl jít do řádného důchodu již v roce 2012).

U důchodů přiznaných v roce 2013 se hodnotí příjmy, ze kterých bylo odvedeno důchodové pojištění, v letech 1986 až 2012. Dřívější příjmy se násobí koeficientem zohledňujícím inflaci. Základním vstupním údajem pro výpočet důchodu je následně osobní vyměřovací základ, což je průměrná měsíční mzda v současné hodnotě.

Jestliže Váš manžel zná přesně své příjmy v letech 1986 až 2012, tak může přesně vypočítat svůj osobní vyměřovací základ. V případě, že se příjmy manžela během let příliš nelišily (myšleno v současné hodnotě), potom lze pro orientační výpočet použít současnou mzdu. Zdůrazňuji, že výpočet bude orientační.

Do doby pojištění se započítávají nejenom odpracované roky, ale též náhradní doba pojištění (např. studium při splnění zákonných podmínek, vojenská služby, evidence na úřadu práce v zákonném rozsahu). Druhým základním údajem je tedy získaná doba pojištění.

Jestliže zná Váš manžel svůj osobní vyměřovací základ a dobu pojištění, tak může použít pro výpočet státního důchodu kalkulačku DůchodováReforma.cz. Protože vstupní údaje nebudou pravděpodobně přesné, bude výsledek orientační. Váš manžel si však může zkusit zadat několik různých variant, aby měl lepší představu.

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře