Vyřazení z úřadu práce

Dotaz

12. 9. 2014
Vyřazení z úřadu práce

Dobrý den.Jsem narozena 1.2.1957-2děti.Od 1.4.2014 jsem v evidenci naÚP.Jedenáct měsíců by mi měla být vyplácena podpora,tedy do května 2015.Termín starobního důchodu mám 1.10.2017,předčasný 1.10.2014.Uvažuji o odchodu do předčasného důchodu koncem roku 2015. Byly mě vyplaceny dvakrát dávky a ÚP mi nabízí práci mnohem méně placenou než jsem měla.Pokud budu tuto práci odmítat,mohu být vyřazena z evidence?Nebo je možnost se s nimi domluvit?Děkuji za odpovědˇ.

Odpověď

Petr Gola 12.9.2014

Dobrý den,

 

úřad práce Vám pouze zprostředkovaně nabízí volné pracovní místo, stejně jako ostatním uchazečům. Osobně tedy vzhledem k současné situaci na trhu předpokládám, že rozhodně nebudete jediný uchazeč o nabízenou pracovní pozici. To, že Vám úřad práce zprostředkovává kontakt na zaměstnavatele, který nabízí práci odpovídající Vaší kvalifikaci, tedy rozhodně neznamená, že máte danou práci jistou. Rozhodující slovo o přijetí či nepřejití do zaměstnaneckého poměru má zaměstnavatel nabízející volnou pracovní pozici. Zaměstnavatel nabízející pracovní místo Vám nemusí pracovní smlouvu nabídnout, může zvolit jiného zájemce.

 

Aby mohli občané v evidenci na úřadu práce pobírat podporu v nezaměstnanosti, tak musí plnit zákonné povinnosti. Při jejich neplnění může úřad práce uchazeče o práci „sankčně vyřadit“. V takovém případě se ztrácí nárok na podporu v nezaměstnanosti. Situace pro „sankční vyřazení“ se posuzuje individuálně a záleží na konkrétním posouzení dané situace zodpovědným pracovníkem.

 

Dle § 30 zákona č. 435/2004 zákona o zaměstnanosti může být uchazeč o zaměstnání sankčně vyřazen, když např.:

  • odmítne nastoupit do vhodného zaměstnání
  • odmítne nastoupit na dohodnutou rekvalifikaci, neúčastní se rekvalifikačního kurzu ve stanoveném rozsahu teoretické a praktické přípravy, odmítne nabídku ÚP na rekvalifikaci…
  • neposkytne součinnost při vypracování individuálního akčního plánu, jeho aktualizaci nebo vyhodnocování anebo neplní podmínky v něm stanovené
  • odmítne se podrobit vyšetření svého zdravotního stavu nebo psychologickému vyšetření
  • maří součinnost s ÚP

O vyřazení z evidence se rozhoduje ve správním řízení. Proti rozhodnutí je možné podat v zákonné lhůtě odvolání. Opětovné zařazení do evidence je možné až po 6 měsících po vyřazení.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře