Vyřízení invalidního důchodu

Dotaz

28. 7. 2014
Vyřízení invalidního důchodu

Dobrý den, od 22.5. 2014 mi byl přiznán ID 2.stupně. Dosud jsem ale nedostala žádnou výměru částky ani peníze. Jak dlouho to trvá, než se začne s vyplácením. Rozhodnutí také potřebuji dát zaměstnavateli.

Odpověď

Petr Gola 28.7.2014

Dobrý den,

 

předpokládám, že Vám byla přiznána invalidita druhého stupně. Přiznání invalidity druhého stupně posudkovým lékařem místně příslušné OSSZ je nutností, aby Vám byl přiznán invalidní důchod. Současně však musíte splnit potřebnou dobu pojištění. Při splnění potřebné doby pojištění se musí invalidní důchod vypočítat dle Vašeho průběhu pojištění (jak vysoké jste měla příjmy a jakou dobu pojištění jste získala).

 

Vyřízení žádosti o invalidní důchod nějakou dobu trvá, jedná se o složitý administrativní proces. V praxi bývá rozhodnutí o invalidním důchodu od ČSSZ zasíláno zpravidla do dvou měsíců. Každý případ je však individuální. Osobně předpokládám, že byste měla rozhodnutí brzy obdržet.

 

Vyřízení žádostí o invalidní důchod v praxi trvá déle než vyřízení žádosti o starobní důchod. Je do složitější. Jenom pro informaci uvedu, že v roce 2012 činila průměrná doba řízení o invalidním důchodu 70 dní. Ze zákona je lhůta pro přiznání dávky důchodového pojištění 90 dní ode dne zahájení řízení.

 

Jestliže byste v příštích dnech neobdržela rozhodnutí, potom Vám doporučuji konzultaci u pracovnice na místně příslušné OSSZ, kde jste sepisovala žádost o invalidní důchod. Aby se případně celá záležitost úředně „popohnala“.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 3
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře