Vyřízení sirotčího důchodu

Dotaz

11. 9. 2014
Vyřízení sirotčího důchodu

Dobrý den chtěla bych se zeptat v prosinci mi ČSSZ napsali dopis že mi berou sirotčí důchod jelikož jsem jim nenapsala že budu pokračovat ve studiu. 9.9.2014 jsem jim poslala dopis že pokračuji ve studiu a přiložila jsem jim potvrzení o studiu. Za jak dlouho mi zhruba důchod vrátí? Děkuji

Odpověď

Petr Gola 11.9.2014

Dobrý den,

 

sirotčí důchod náleží pouze při splnění zákonných podmínek. Nejčastější zákonnou podmínkou je nezaopatřenost. Za nezaopatřené dítě se považují denní studenti (u dálkového studia je situace komplikovanější) až do 26 let věku. Studium je potřeba každoročně doložit potvrzením od školy. Při ukončení studia totiž nárok na sirotčí důchod zaniká.

 

Z Vašeho dotazu nevím, zdali jste studium přerušila a nyní začala znovu studovat nebo jste pořád studovala, ale studium (potvrzení od školy o studiu) jste v řádném termínu nedoložila.

 

Nicméně sirotčí důchod Vám bude náležet za období, kdy bude splněna podmínka nezaopatřenosti. Případně bude sirotčí důchod vyplacen zpětně. Vyřízení žádosti je individuální, nejsem schopen říci, kdy přesně proběhne potřebná administrativa ve Vašem konkrétním případě. V praxi se však všechny důchodové nároky vyřizují čím dál rychleji. Osobně očekávám rychlé vyřízení. V případě, že by vše trvalo delší dobu, tak Vám doporučuji se osobně informovat na místně příslušné OSSZ (Okresní správě sociálního zabezpečení), kde byla sepsána žádost o sirotčí důchod, a případě celou záležitost pourgovat.

 

Nemusíte mít však strach, že by případné pozdější vyřízení mělo negativní vliv na Váš sirotčí důchod. Sirotčí důchod Vám bude vyplacen ke dni splnění zákonných podmínek a splnění podmínky nezaopatřenosti.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře