Výše invalidního důchodu

Dotaz

6. 10. 2013
Výše invalidního důchodu

Je mi 22,5 let od června mi byl přiznán invalidní důchod 2 stupně.
Za nárok na důchod se považuje pojištění doba studia od 26. 12. 2008 do 31.8. 2011 a doba vedení v evidenci ÚP od 1. 9. 2011 do 29. 5. 2013. Na jakou výši důchodu mám nárok.

Odpověď

Petr Gola 7.10.2013

Dobrý den,

 

dobrý den, dle zaslaných obecných údajů Vám nejsem schopen říci, jak vysoký invalidní důchod budete mít. Protože neznám podrobně Váš průběh pojištění, tak musím bohužel odpovědět obecněji.

 

Výše invalidního důchodu závisí, stejně jako u starobního důchodu, na výši osobního vyměřovacího základu a získané době pojištění. Osobní vyměřovací základ závisí na výdělcích, ze kterých bylo odvedeno důchodové pojištění a doba pojištění se u invalidního důchodu dopočítává. Doba pojištění se dopočítává do důchodového věku ženy stejného data narození, která nevychovala žádná dítě.

 

Pro přiznání invalidního důchodu je potřeba splnit potřebnou dobu pojištění, která se liší dle věku žadatele o invalidní důchod, občané od 22 let do 24 let musí získat dobu pojištění dvou let.

 

Při výpočtu invalidního důchodu II. stupně je potřeba počítat s tím, že procentní sazba výpočtového základu za každý celý rok doby pojištění činí 0,75 % (u řádného starobního důchodu 1,5 %, stejně jako u invalidního důchodu III. stupně). Proto je invalidní důchod II. stupně citelně nižší oproti invalidnímu důchodu III. stupně.

 

V případě, že byste neměla žádný započitatelný příjem v rozhodném období, potom je potřeba splnit zákonné podmínky pro přiznání mimořádného invalidního důchodu, který se počítá poněkud složitějším způsobem.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře