Výše předčasného důchodu

Dotaz

3. 9. 2013
Výše předčasného důchodu

Dobrý den, v současné době jsem nezaměstnaný,pobírám podporu v nezaměstnanosti,která mi končí v únoru 2014.Je mi 60 let a chtěl bych se zeptat,jaká by byla výše předčasného důchodu,kdybych o něj požádal 2,5 roku před řádným starobním důchodem. Dle důchodové kalkulačky mi vychází v současné době výše řádného starobního důchodu na cca 13000Kč.
Děkuji za odpověď.

Odpověď

Petr Gola 3.9.2013

Dobrý den,

 

výpočet řádného i předčasného starobního důchodu je poměrně složitou záležitostí, ovlivňuje ho celá řada faktorů. Dle takto zaslaných údajů je velmi složité vypočítat předčasný důchod, protože se může značně odlišovat od skutečnosti. Proto použiji modelový příklad, který bude snad co nejvíce odpovídat Vaší situaci, přesto se však bude lišit, protože neznám detailně Váš průběh pojištění. Jiná doba pojištění, jiný osobní vyměřovací základ, vyloučené doby pojištění a další parametry mají značný vliv na výpočet důchodu.

 

Při získání doby pojištění 40 let a v případě, že by osobní vyměřovací základ činil 37 200 Kč, tak by řádný starobní důchod dle legislativy roku a výpočtové formule roku 2013 činil řádný starobní důchod 13 001 Kč. Osobním vyměřovacím základem je přitom průměrná mzda v současné hodnotě, při výpočtu důchodu v roce 2013 se hodnotí příjmy v letech 1986 až 2012.

 

Při odchodu do předčasného důchodu dříve o 901 až 990 dní před dosažením řádného důchodového věku činí krácení procentní výměry důchodu 12,9 %. Protože se odejde do důchodu dříve, tak se získá kratší doba pojištění. V našem případě budeme při předčasném důchodu počítat dobu pojištění 38 let. Mohlo by to být však i 37 let, záleží na situaci, neboť se vždy započítávají pouze celé ukončené roky (např. 40 let a 11 měsíců se počítá jako 40 let).

 

Když budeme tedy počítat, že osobní vyměřovací základ bude opět 37 200 Kč a krácení za předčasnost bude 12,9 % (odchod do předčasného důchodu dříve o 901 až 990 dní před dosažením řádného důchodového věku) a doba pojištění bude 38 let, potom by byl předčasný důchod 10 174 Kč. Při stejných údajích a předčasnosti 811 dní až 900 dní (krácení 11,4 % procentní výměry důchodu) by byl předčasný důchod při stejných údajích 10 441 Kč.

 

Jak jsem však již zdůraznil na začátku odpovědi, výpočet je vždy individuální a ovlivňuje ho celá řada faktorů a pro přesný výpočet je potřeba znát detailně celý průběh pojištění. Každý případ je individuální záležitostí.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře