Výstup z II. pilíře

Dotaz

17. 4. 2013
Výstup z II. pilíře

Dobrý den,když bych chtěl vystoupit z 2.pilíře za každou cenu,tzn.že nebudu posílat žádné odvody na účet.Co mi hrozí,jak mám postupovat,určitě to nechci,i když jsem podepsal.Jaké jsou sankce.?

Odpověď

Petr Gola 18.4.2013

Dobrý den,

 

vystoupit z II. pilíře nelze. Toto rozhodnutí je nevratné. Za zaměstnance odvádí peníze do II. pilíře zaměstnavatel. Zaměstnanec nemá žádnou možnost tuto skutečnost ovlivnit a peníze neposílat. Zaměstnanec při vstupu do II. pilíře musí tuto skutečnost ihned oznámit svému zaměstnavateli. Nesplnění oznamovací povinnosti znamená, že by bylo špatně odvedeno pojistné do II. pilíře i do I. pilíře.

 

Zaměstnanec by v tomto případě musel uhradit neodvedené finanční prostředky do II. pilíře + přirážku k pojistnému ve výši 10 %. Následky za neoznámení vstupu do II. pilíře zaměstnavateli tedy nese zaměstnanec. Obdobná situace je i u OSVČ, které rovněž musí při stupu do II. pilíře, řádně odvést vypočtené pojistné.

 

Vystoupit z II. pilíře tedy nelze, v případě, že však nemá občan žádné příjmy podléhající důchodovému pojištění (např. během nezaměstnanosti), tak samozřejmě neplatí ani finanční prostředky do II. pilíře.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře