Z invalidního důchodu do řádného důchodu

Dotaz

24. 2. 2015
Z invalidního důchodu do řádného důchodu

Dobrý den měla bych dotaz,jsemČI 1 stupen důchod mám 4899kč .Ročník 1958 4 děti,odchod do starobního důchodu v 59a 8měsíců,chtěla bych si zažádat o předčasný starobní důchod,nevím však zda bude větší jako ČI a kolik let musím splnovat pojištění?A kolik stojí 1rok doplatku na zdravotním nebo důchodovém pojištění pokud bych měla málo let pojištění děkuji

Odpověď

Petr Gola 24.2.2015

Dobrý den,

 

pro přiznání předčasného důchodu v roce 2015 musí být získána stejná doba pojištění jako v případě řádného starobního důchodu, tedy 31 let. V následujících letech se potřebná doba pojištění vždy o jeden rok prodlužuje a od roku 2019 je nutné získat dobu pojištění v rozsahu nejméně 35 let.

 

Doba pobírání invalidního důchodu prvního stupně nepatří mezi náhradní doby pojištění. Invalidní důchodce prvního stupně, který nemá během pobírání invalidního důchodu vlastní příjem, si nezvyšuje dobu pojištění.

 

Předčasný důchod je vždy nižší než řádný důchod, mnohdy více než by někteří občané očekávali. Krácení u předčasného důchodu je značné. Z finančního hlediska je rozhodně vhodné odejít až do řádného důchodu. Protože nejste v současné době bez finančních prostředků a pobíráte invalidní důchod, tak je vhodné odchod do předčasného důchodu si pořádně rozmyslet. Krácení u předčasného důchodu se provádí za každých 90 dní předčasnosti. Čím dříve se do předčasného důchodu odejde, tím vyšší krácení.

 

Zdravotní pojištění si platit nemusíte. Za invalidní důchodce platí zdravotní pojištění stát. Účast na dobrovolném důchodovém pojištění je možná. Tento krok je potřeba dobře zvážit, zdali z důvodu doplacení dobrovolného důchodového pojištění se adekvátním způsobem zvýší státní důchod. Institut dobrovolného důchodového pojištění využívají v praxi občané především z důvodu, aby získali potřebnou dobu pojištění pro přiznání státního důchodu. V roce 2015 činí dobrovolné důchodové pojištění 1 863 Kč za každý měsíc.

 

Invalidní důchodci si ovšem odchodem do starobního důchodu nemohou finančně pohoršit. V případě, že je splněna podmínka pro výplatu invalidního i starobního důchodu, tak se vyplácí vyšší z důchodů. Jestliže vyjde starobní důchod nižší než invalidní důchod, tak se nadále pobírá invalidní důchod. Takový invalidní důchod by se následně v 65 letech „přetransformoval“ na starobní důchod ve stejné výši.

 

Odchod do předčasného důchodu je potřeba velmi dobře zvážit. Předčasný důchod je trvale krácený a značně nižší než řádný důchod. Veškeré rozhodnutí je vhodné učinit s ohledem na již získanou dobu pojištění a celkovém průběhu pojištění.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře