Z invalidního důchodu odchod do starobního důchodu

Dotaz

7. 5. 2014
Z invalidního důchodu odchod do starobního důchodu

Dobrý den Prosím o radu. Jsem 13let na in. důchodu . Letos v červenci mám podle tabulek nárok na starobní. Mám ale dítě v pěstounské péči .Pobírám odměnu pěstouna přes osm tisíc měsíčně. Údajně se mi ty roky pěstounství započítávají do starobního důchodu. Myslel jsem, že si nechám invalidní a po skončení pěstounství požádám úřad o starobní. Můžete mi prosím poradit který důchod je výhodnější, Jak to tedy mám udělat. Děkují

Odpověď

Petr Gola 7.5.2014

Dobrý den,

 

nevím, zdali pobíráte invalidní důchod prvního, druhého nebo třetího stupně. Proto se mi těžce hodnotí, jak se bude Váš současný invalidní důchod lišit od případného starobního důchodu.

 

Jestliže se Vám blíží Váš řádný důchodový věk, tak si můžete požádat o starobní důchod, ale taky nemusíte a můžete nadále pobírat invalidní důchod. Finančně si však nemůžete pohoršit, v případě, že když jsou splněny podmínky pro výplatu starobního i invalidního důchodu, tak je vyplácen ten vyšší důchod. Proto je vhodné si o starobní důchod zažádat.

 

Pokud by Vám tedy Váš starobní důchod vyšel nižší než je Váš současný invalidní důchod, potom by Vám Česká správa sociálního zabezpečení starobní důchod nepřiznala a ponechala by Vám Váš současný invalidní důchod. Při dosažení 65 let by se následně tento Váš invalidní důchod „přeměnil na starobní důchod“ ve stejné výši.

 

Situace, zdali je vyšší starobní nebo invalidní důchod je individuální, záleží na konkrétním průběhu pojištění. Nemusíte mít však obavy, finančně si pohoršit nemůžete. Pro přesné posouzení ve Vašem případě nemám dostatek potřebných podkladů, výpočet důchodu je poměrně složitou záležitostí.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře