Žádné příjmy a invalidní důchod

Dotaz

17. 2. 2014
Žádné příjmy a invalidní důchod

Doplnění k dotazu z 15. 2.
Dobrý den, zkusím upřesnit údaje a uvést jak jsem to pochopila já. Narodila jsem se 28. 8. 1986 (je mi 27 let). Základní škola 1993-2002, první střední škola 1.9.2002-31.8.2004, druhá sš 1.9.2004-rok 2008 (maturita 8.6.2008, nevím jak se počítají prázdniny), zápis na vš 15.7.2008 – ukončení 28. 5. 2013. 25. 3 . 2012 narození dítěte. Nic jiného už není. Pochopila jsem to tak, že se mi asi nepočítala celá doba studia, ale jen do konce roku 2009. To znamená, že asi doba 2010 až do narození dítěte se mi nebrala jak náhradní doba pojištění tj. 2 roky (kalendářní) a cca 3 měsíce. Na stránkách čssz jsem našla, jak jste někde i Vy uvedl, že aby se částka počítala z toho průměru tak doba nekrytá pojištěním musí být kratší než 1 rok což jsem tím pádem nesplnila. Vyčetlla jsem totiž, že pojištění lze zpětně doplatit jen 1 rok a to by nestačilo (jak píšu nejsem si jistá, jestli jsem to celé pochopila správně). Zajímalo by mě také pokud bych o důchod zažádala až po 28 .roce, někde jsem našla, že pak může být doba nekrytá pojištěním do 2 let a kdybych část doplatila tak by to stačilo (nebo to ustanovení o výpočtu z průměru platí jen u mladších 28 let?). S možností vzdát se důchodu jsem našla v jiné odpovědi, kde to právě paní radili, že by jí důchod později počítali z té mzdy. Na sociální dávky nárok nemám (nežiji sama) ale přiznali mi příspěvek na péči a průkaz ZTP (jsem na hranici praktické nevidomosti). Děkuji za odpověd.

Odpověď

Petr Gola 17.2.2014

Dobrý den,

 

je rozdíl, zdali Vám již byl invalidní důchod přiznán či nikoliv a zdali již uběhly všechny náležité právní lhůty. Řešit náležitosti výpočtu důchodu zpětně po uplynutí všech lhůt je již problematické a jedná se o „nestandardní“ postupy, tyto komplikované případy je nutné řešit individuálně s pracovníky OSSZ.

 

V případě nezapočítání studia, po roku 2010 již nepatří studium mezi náhradní doby pojištění, jak správně píšete, může být řešením institut dobrovolného důchodového pojištění. Dobrovolné důchodové pojištění je však potřeba pojistit před přiznáním důchodu. V případě studia se lze dopojistit zpětně i více než jeden rok dozadu. Výši dobrovolného důchodového pojištění si lze zvolit, legislativou je stanovena pouze minimální výše dobrovolného důchodového pojištění. Postup vzdání se invalidního důchodu a následné opětovné žádosti o invalidní důchod je potřeba předem důkladně prokonzultovat na místně příslušné OSSZ.

 

Při výpočtu důchodu dle § 42 zákona o důchodovém pojištění (v tzv. mimořádných případech)  je průměrná mzda (vstupní údaj pro výpočet důchodu) odvozena od všeobecného vyměřovacího základu, který o dva roky předchází roku přiznání invalidního důchodu. Při výpočtu invalidního důchodu v roce 2014 je základním vstupním údajem osobní vyměřovací základ ve výši 25 942 Kč. Při výpočtu důchodu se tento osobní vyměřovací základ redukuje stejně jako při výpočtu řádného důchodu. U invalidního důchodu třetího stupně činí následně procentní výměra 45 % vypočteného výpočtového základu, u invalidního důchodu druhého stupně ve výši poloviny této částky.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře