Žádost o invalidní důchod

Dotaz

24. 3. 2014
Žádost o invalidní důchod

Dobrý den,prosím o radu. Od 9.7.2013 jsem na nemocenské a 22.8. 2013 jsem byla na složité operaci, diagnoza zhoubný nádor. Od října 2013 chodím na chemoterapie, které bych měla skončit na konci dubna 2014. Nedávno mi sestřička mimo ordinaci z gynek. nadhodila, že si na konci května mám začít vyřizovat invalidní důchod. Že mi pan doktor pak řekne více. Byla jsem zaskočena, nedokážu si představit, že bych byla stále doma a řekla jsem ji, že žádný důchod nechci, že chci jít po léčbě až to bude možné opět pracovat. Pak jsem si uvědomila, že zdraví je v mém případě na prvním místě, ale vůbec nevím, co mám kde podnikat, jak se rozhodnout, pokud budu mít možnost se rozhodovat. Nevím j ak se co posuzuje, jestli opravdu v mém případě mám začít vyřizovat důchod, kdy se mám případně tázat na lázně a do jaké doby si je mám začít vyřizovat, abych nepřišla o nárok. Pokud mi to zaměstnavatel umožní, můžu pracovat při plném invalidním důchodu? Jak budu pak placena? Zaměstnaná u podniku jsem 21 let. Děkuji za radu

Odpověď

Petr Gola 24.3.2014

Dobrý den,

 

zdraví je skutečně ta nejcennější hodnota, kterou máme. Proto Vám doporučuji zažádat si o invalidní důchod, jak Vám radí v nemocnici, osobně si myslím, že byste nad tím neměla přemýšlet. Bez žádosti o invalidní důchod, není invalidní důchod přiznán. O lázně se žádá u příslušné zdravotní pojišťovny (u které jste pojištěna), samozřejmě na základě doporučení lékaře.

 

Žádost o invalidní důchod se podává na místně příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ) dle bydliště. K žádosti o invalidní důchod je potřeba si připravit občanský průkaz, rodné listy dětí, maturitní vysvědčení (vysokoškolský diplom nebo výuční list), evidenční list důchodového pojištění z posledního zaměstnání. Případně další doklady, závisí na konkrétním průběhu pojištění (např. potvrzení úřadu práce).

 

V rámci žádosti o invalidní důchod je posouzen zdravotní stav posudkovým lékařem OSSZ, který při posouzení vychází z lékařské dokumentace. Výše invalidního důchodu se odvíjí od přiznaného stupně invalidity (prvního, druhého nebo třetího stupně). Čím vyšší stupeň invalidity, tím vyšší invalidní důchod, neboť u každého stupně invalidity se jinak započítává doba pojištění při výpočtu důchodu.

 

Pro přiznání invalidního důchodu musí být splněny dvě podmínky: musí být přiznána invalidita posudkovým lékařem a současně je potřeba získat potřebnou dobu pojištění. Protože jste do současné doby odpracovala 21 let, tak se splněním podmínky doby pojištění nebudete mít problém.

 

V invalidním důchodu můžete pracovat, i při pobírání invalidního důchodu třetího stupně. Vykonávaná práce by však měla odpovídat Vašemu zdravotnímu stavu. Není žádný limit pro výdělek v invalidním důchodu. Lze tedy pobírat současně invalidní důchod a nadprůměrnou mzdu za zaměstnání.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře