Žádost o IOLDP

Dotaz

8. 8. 2014
Žádost o IOLDP

prosim jak se nejlepe dozvym kolik mam zauctovane pojisteni na duchod a pokud mi budou schazet nejake roky napr 1rok a zacnu pracovat a po roku to budu splnovat bude mi zpetne doplacen invalidni duchod dekuji moc za odpoved

Odpověď

Petr Gola 9.8.2014

Dobrý den,

 

zjistit si, jaké údaje ve své databázi má ČSSZ (Česká správa sociálního zabezpečení) můžete, když si zažádáte o zaslání „Informativního osobního listu důchodového pojištění“. Každý občan má právo na zaslání tohoto tiskopisu jedenkrát za rok.

 

V uvedeném tiskopise jsou následně uvedeny získané doby pojištění během produktivního života a současně vyměřovací základy (tedy příjmy, ze kterých bylo řádně odvedeno důchodové pojištění) v jednotlivých letech. Písemná žádost o „Informativní osobní list důchodového pojištění (IOLDP)“ se zasílá na tuto adresu: ČSSZ, Odbor datové základny, Křížová 25, Praha 5, 225 08. V žádosti o IOLDP je potřeba uvést jméno, příjmení, rodné číslo a adresu. Lhůta pro zaslání tohoto tiskopisu je 90denní, v praxi bývá však zasílán co nejdříve, nejsou žádné zbytečné prodlevy.

 

Některé náhradní doby pojištění nejsou v IOLDP uvedeny, např. studium. Tyto doby pojištění se prokazují až při podání žádosti o důchod. Studium se např. prokazuje doklady o studiu (výuční list, maturitní vysvědčení, vysokoškolský diplom, vysvědčení).

 

Případné nesrovnalosti v IOLDP (např. některý z bývalých zaměstnavatelů nesplnil svoji zákonnou povinnost) je vhodné vyřešit před podáním žádosti o důchod. Doba pojištění musí být v takovém případě „vydokladována“.

 

Pro přiznání invalidního důchodu je nutné splnit dvě podmínky: musí být získána potřebná doba pojištění, která se liší dle věku a musí být přiznána posudkovým lékařem invalidita prvního, druhého nebo třetího stupně. Invalidní důchod může být vyplácen pouze od splnění těchto zákonných podmínek.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře