Žádost o předčasný důchod

Dotaz

16. 4. 2015
Žádost o předčasný důchod

Dobrý den.
Již čtyři roky sháním práci ale bez šance.Tak jsem se rozhodla že zkusím požádat o předčasný důchod.Potřebuji poradit co vše k vyřízení budu potřebovat.Předem moc děkuji.S pozdravem

Odpověď

Petr Gola 16.4.2015

Dobrý den,

 

občané mající důchodový věk nižší než 63 let mohou odejít do předčasného důchodu nejdříve o tři roky dříve před dosažením řádného důchodového věku. Kdo má důchodový věk vyšší než 63 let, ten může odejít do předčasného důchodu nejdříve v 60 letech. Důchodový věk se liší pro muže i ženy dle ročníku narození. U žen se zohledňuje i počet vychovaných dětí. Protože neznám Váš ročník narození a počet vychovaných dětí, tak Vám nemohu říci, kdy nejdříve můžete do předčasného důchodu odejít, osobně předpokládám, že nejdříve o 3 roky dříve.

 

Při odchodu do předčasného důchodu je potřeba počítat s krácením za předčasnost, které se provádí za každých 90 dní. Čím dříve se do předčasného důchodu odejde, tím vyšší krácení, s tím je potřeba počítat. Předčasný důchod je trvale krácený důchod a dosažením řádného důchodového věku se nepřepočítává. Při dlouhodobě nezaměstnanosti však může být předčasný důchod řešením této nepříjemné životní situace, neboť má předčasný důchodce již pravidelný měsíční příjem.

 

O předčasný důchod se žádá písemně na místně příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ). K písemné žádosti je potřeba doložit příslušné doklady, např. občanský průkaz, všechny doklady o studiu (např. výuční list, maturitní vysvědčení, vysokoškolský diplom), rodné listy dětí, všechny potvrzení úřadu práce o evidenci, znát průběh všech zaměstnání. Konkrétní další doklady se odvíjí od konkrétního průběhu pojištění, např. ještě je možné doručit potvrzení o péči apod. S případnými dalšími doklady, které je nutné doložit, aby dané období bylo zohledněno při výpočtu důchodu Vám poradí příslušná pracovnice OSSZ, která bude mít celý průběh Vašeho pojištění v informačním systému v počítači.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře