Žádost o předčasný důchod

Dotaz

9. 10. 2013
Žádost o předčasný důchod

Dobrý den, jsem narozena 23.3.1956, mám dvě děti, můj současný řádný termín odchodu do důchodu je 23.7.2016. Vzhledem k tomu, že jsem již od prosince 2011 nemocná – po onkologické operaci a léčbě ( a není jisté, že mi bude přiznána invalidita) uvažuji o předčasném důchodu. Jen nevím mám-li si zažádat ještě letos či až v příštím roce. Od ČSSZ jsem si zatím vyžádala informativní osobní list důchodového pojištění.Předem velice děkuji za odpověď. Kašparová

Odpověď

Petr Gola 10.10.2013

Dobrý den,

 

protože u předčasného důchodu je potřeba počítat s krácením výpočtového základu a předčasný důchod je vždy nižší než řádný důchod (čím dříve před dosažením řádného důchodového věku se do předčasného důchodu odejde, tím vyšší krácení, krácení se provádí za každých 90 kalendářních dní), tak by bylo pro Vás vhodné si nejdříve zažádat o invalidní důchod. Tento invalidní důchod byste pobírala až do dosažení řádného důchodového věku a následně odešla do řádného starobního důchodu, neměla byste tedy při výpočtu státního důchodu žádné krácení.

 

Jestliže Vám nebude přiznán ani invalidní důchod prvního stupně, potom může být pro Vás řešením zmíněný předčasný důchod. Výpočet předčasného důchodu je individuální záležitostí, výpočet ovlivňuje celá řada faktorů, které ve Vašem případě neznám, proto nelze paušálně odpovědět, která varianta odchodu do předčasného důchodu bude pro Vás výhodnější, zdali odchod do předčasného důchodu v prosinci 2013 nebo lednu 2014.

 

V případě, že odejdete do předčasného důchodu v posledním prosincovém týdnu roku 2013 nebo prvním lednovém týdnu 2014, tak v obou případech bude krácení výpočtového základu u předčasného důchodu činit 12,9 %, neboť odejdete do předčasného důchodu v rozmezí 901 až 990 dní před dosažením řádného důchodového věku. S ohledem na krácení důchodu jsou na tom obě varianty stejně.

 

Při rozhodování kterou variantu zvolit by tedy rozhodoval vzorec výpočtu důchodu, který se pro rok 2014 nepatrně změnil. Velmi obecně lze říci, že pro občany s nižšími příjmy je výhodnější odejít do důchodu v roce 2013, pro občany s vyššími příjmy v roce 2014. Opravdu je však výpočet důchodu poměrně složitý a je vždy posoudit situaci individuálně. Záleží např. zdali se pozdějším odchodem do důchodu nezíská další rok pojištění, struktuře příjmů v jednotlivých letech a dalších parametrech. Tyto konkrétní údaje (získaná doba pojištění a příjmy v jednotlivých letech, ze kterých bylo odvedeno důchodové pojištění, v roce 2013 se hodnotí příjmy v letech 1986 až 2012, v roce 2014 se hodnotí příjmy v letech 1986 až 2013) ve Vašem případě neznám, proto nemohu být ve své odpovědi konkrétnější.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře