Zaměstnanecké benefity

Dotaz

10. 9. 2014
Zaměstnanecké benefity

Může mi zaměstnavatel platit příspěvky 1000,-Kč živ. poj. + 1000,-Kč penzijní budu -li od 1.1.2015 v předčasném důchodu a budu u něho pracovat na dohodu o provedení práce a budu pobírat 10 000,-Kč/měs.???
Díky.

Odpověď

Petr Gola 10.9.2014

Dobrý den,

 

standardně platí, že pracující důchodci mají nárok na stejné zaměstnanecké benefity jako ostatní zaměstnanci. Pracující důchodci mají stejná práva a nároky. Zaměstnavatel Vám tedy bude moci i v důchodu přispívat na životní pojištění a penzijní připojištění po tisícikoruně.

 

V předčasném důchodu je výdělečná činnost omezena, s tím je potřeba počítat. V předčasném důchodu nemůžete mít příjem zakládající účast na sociálním pojištění. Zjednodušeně řečeno nesmíte mít jako předčasný důchode příjem, který by podléhal platbě sociálního pojištění. Při nesplnění této podmínky, tj. výdělečné činnosti, ze které se odvádí sociální pojištění, nárok na výplatu předčasného důchodu zaniká, případně vyplacený předčasný důchod je nutné vrátit. Při práci, ze které se odvádí sociální pojištění, je nutné tuto skutečnost oznámit na místně příslušné OSSZ (Okresní správě sociálního zabezpečení).

 

Dle současné legislativy je tato podmínka splněna např. při měsíční odměně 10 tisíc Kč a méně. Pro jednoho zaměstnavatele je však možné pracovat na dohodu o provedení práce pouze 300 hodin za rok.

 

Zaměstnavatel může dle současné legislativy přispívat zaměstnanci na finanční produkty (např. penzijní připojištění, životní pojištění, doplňkové penzijní spoření, důchodové spoření), i když zaměstnanec pracuje na základě dohody o provedení práce. I u dohody o provedení práce je splněna zákonná podmínka, že se jedná o příjmy dle § 6 zákona o dani z příjmu.

 

Zaměstnavatel musí mít zasílání plateb na uvedené produkty ošetřené např. formou kolektivní smlouvy nebo vnitřního předpisu.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře