Zápočet doby pojištění

Dotaz

8. 4. 2013
Zápočet doby pojištění

Dobrý den,
Studoval jsem po vyučení , t.j. po dosažení 18 let (1970-1974)
prosím o vysvětlení těchto pojmů :

4roky studia se pro účel nároku na důchod hodnotí plně, t.j.4roky doby pojištění se započítávají do počtu let pojištění ?

Nerozumím pak, že pro výpočet důchodu z 80 %

Prosím o vysvětlení.

Děkuji

Odpověď

Petr Gola 8.4.2013

Dobrý den,

 

doba studia se při splnění zákonných podmínek považuje za náhradní dobu pojištění. Za náhradní dobu pojištění se považuje studium před rokem 2010, maximálně v rozsahu šesti let po dosažení 18 let.

 

Náhradní doba pojištění se v mnoha případech, tak jako ve Vašem, započítává jinak do doby pojištění nutné k přiznání nároku na důchod a jinak do doby pojištění, která ovlivňuje výši důchodu. V roce 2013 je nutné získat 29 let pojištění, aby byl přiznán starobní důchod. Právě do této nutné doby se započítává studium v plném rozsahu. I občanům, kteří odpracují méně let, tak díky započítání studia v plném rozsahu, mohou splnit podmínky pro přiznání starobního důchodu.

 

Celková výše důchodu závisí na získané době pojištění a průměrném měsíčním příjmu v současné hodnotě (tzv. osobním vyměřovacím základu). A právě do doby pojištění ovliňující výši důchodu se studium započítává z 80 %. Jestliže občan např. odpracoval 36 let a studium činí 4 roky, potom celkovou dobu pojištění získá 39 let (36 let + 3,2 roků (4 x 80 %)). Doba pojištění se započítává vždy v celých ukončených letech.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře