Zápočet evidence na úřadu práce

Dotaz

13. 1. 2014
Zápočet evidence na úřadu práce

Dobrý den,
mám dotaz kdybych chtěla odejít do předčasného důchodu jak se tato situace u mě promítne do vyplácení důchodů.Z výpočtů jsem zjistila,že můj důchodový věk při 2 dětech je 60 let a 8 měsíců tj. odchod do důchodu bude 30.9.2017 (délku pojištění mám víc jak 35 let)
Jsem od léta 2013 vedena na ÚP a do září 2014 mi byla přiznána podpora v nezaměstnanosti,současně pobírám vdovský důchod.Jelikož pracovní nabídek není pro moji věkovou kategorii mnoho,došla jsem k závěru zda by pro mě nebylo lepší odejít do předčasného důchodu.
Jak se promítá vedení na ÚP do výpočtu starobního důchodu a zda vypočítaný starobní důchod po manželovi by byl vyplácen pokud by byl vyšší než můj?
Mnohokrát děkuji a přeji pěkný den.

Odpověď

Petr Gola 13.1.2014

Dobrý den,

 

výpočet starobního důchodu závisí na dvou hlavních parametrech: získané době pojištění a osobním vyměřovacím základu. Osobní vyměřovací základ je zjednodušeně řečeno průměrná mzda v současné hodnotě za odpracované roky, např. v roce 2014 se hodnotí příjmy v letech 1986 až 2013. Do doby pojištění se započítává nejenom doba, kdy je z příjmu řádně odváděno důchodové pojištění, ale rovněž náhradní doby pojištění, kdy se z příjmu důchodové pojištění neplatí a přesto se tato doba započítává. Mezi náhradní doby pojištění patří např. studium v zákonném rozsahu, péče o dítě do 4 let nebo evidence na úřadu práce v zákonném rozsahu.

 

Evidence na úřadu práce patří právě mezi náhradní doby pojištění. Po dobu, kdy se vyplácí podpora v nezaměstnanosti, se evidence na úřadu práce do doby pojištění započítává vždy. Po dobu, kdy podpora v nezaměstnanosti nenáleží, se tato doba započítává nejvýše v rozsahu tří let. Tato tříletá lhůta se přitom zjišťuje zpětně ode dne vzniku nároku na důchod, přičemž do dosažení 55 let se započítává pouze v rozsahu jednoho roku. Pro výpočet důchodu se doba evidence na úřadu práce započítává z 80 %.

 

Po dobu, kdy Vám náleží podpora v nezaměstnanosti, je lepší být v evidenci na úřadu práce, neboť pobíráte podporu v nezaměstnanosti a tato doba se zohledňuje při výpočtu důchodu. Při odchodu do předčasného důchodu je potřeba počítat s tím, že výsledný důchod je nižší než starobní důchod, a to trvale. Předčasný důchod se nepřepočítává. Krácení se provádí za každých 90 dní předčasnosti. Odejít do předčasného důchodu lze nejdříve 3 roky před dosažením řádného důchodového věku, avšak krácení je již poměrně citelné.

 

V současné době navíc pobíráte vdovský důchod. Jakmile by Vám vznikl nárok na důchod (řádný nebo předčasný), potom se bude ve Vašem případě jednat o souběh důchodů. V takovém případě by náležel vyšší důchod v plné výši a dále potom polovina z procentní výměry důchodu v poloviční výši. Při souběhu důchodů náleží základní výměra důchodu (v roce 2014 ve výši 2 340 Kč) pouze jednou. Toto opatření je rovněž vhodné započítat při zvážení, zdali odejít do předčasného důchodu. Termín odchodu do důchodu by bylo vhodné stanovit i s ohledem na výši vdovského důchodu, zdali budete mít dostatek financí po uplynutí lhůty, kdy Vám náleží podpora v nezaměstnanosti.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře