Započítání evidence na úřadu práce do doby pojištění

Dotaz

8. 8. 2014
Započítání evidence na úřadu práce do doby pojištění

obry den mam jeste jednu otazku a dekuji za zodpovezeni me prvni .. tedy ,za dobu 20let jsem vystridal 6 ruznych zamestnani nekdy podnik zkrachoval jindy jsem musel zanechat zamestnani sam ze zdravotnich duvodu vzdy sem se prihlasil na urad prace ,pravidelne chodil na sjednane schuzky a dodrzoval zakony jimi dane.prosim pocita se mi vzdy pojisteni po kazdem zamestnani v delce 1 roku nebo je to celkem celkem sem byl veden 6x na uradu prace dekuji za odpoved a preji hezky den s pozdravem

Odpověď

Petr Gola 8.8.2014

Dobrý den,

 

do doby pojištění se započítává evidence na úřadu práce pouze v zákonem omezeném rozsahu.

 

Bez omezení se započítává v plném rozsahu doba evidence na úřadu práce do konce roku 1995. Od 1. ledna 1996 již platí níže popsané omezení.

 

Vždy se započítává doba, kdy je pobírána podpora v nezaměstnanosti během této evidence.

 

Jestliže jste byl několikrát v evidenci na úřadu práce, tak se Vám vždy bude hodnotit doba, kdy Vám náležela podpora v nezaměstnanosti. Když jste prozatím pobíral během svého produktivního života např. třikrát podporu v nezaměstnanosti, tak všechny tři období, kdy jste pobíral podporu v nezaměstnanosti se Vám budou do doby pojištění započítávat.

 

Jiná situace je za období, kdy jste byl v evidenci na úřadu práce a podporu v nezaměstnanosti již nepobíral. Podpora v nezaměstnanosti se totiž pobírá pouze omezenou dobu a pro přiznání podpory v nezaměstnanosti musí být splněny zákonné podmínky. Do doby pojištění se doba evidence na úřadu práce, kdy nenáleží podpora v nezaměstnanosti započítává za celou dobu maximálně v rozsahu 3 let. Tato doba tří let se zjišťuje zpětně a do 55 let věku se započítává doba evidence na úřadu práce, kdy nenáleží podpora v nezaměstnanosti, za všechny evidence maximálně v rozsahu jednoho roku. Jeden rok je tedy limit za všechny roky do 55 let.

 

Náhradní doba z titulu evidence na úřadu práce získaná do konce roku 2009 se hodnotí do doby pojištění pro vznik nároku na důchod ze 100 %, do doby pojištění ovlivňující výši důchodu z 80 %. Od roku 2010 se hodnotí náhradní doby pojištění z titulu evidence na úřadu práce hodnotí v obou případech z 80 %.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře