Zdanění důchodu z více zemí

Dotaz

25. 6. 2014
Zdanění důchodu z více zemí

Dobry den,

jeste jedna otazka k Vasi odpovedi k memu dnesnimu dotazu: Duchod ze tri zemi a dane.

Predpokladam, ze i po priznani starobniho duchodu budu i nadale danovym rezidentem Rakouska. Z Vasi odpovedi pak tedy vyplyva, ze pomerna cast duchodu z Cech bude prevedena do Rakouska a zustane nezdanena. Pomerne casti duchodu z Nemecka a Rakouska budou vsak v Rakousku progresivne zdaneny. Pochopil jsem to v hrubych rysech spravne?

Dekuji za Vase odpovedi a s pozdravem M.

Odpověď

Petr Gola 25.6.2014

Dobrý den,

 

jestli budete rakouským daňovým rezidentem, tak budete podávat daňové přiznání v Rakousku a budete postupovat dle rakouské legislativy. Bude se současně postupovat dle ustanovení uvedených mezinárodních smluv o sociálním zabezpečení mezi jednotlivými zeměmi.

 

Situaci se pokusím vysvětlit na názorném příkladu. Tento příklad si můžete zrcadlově aplikovat na Váš případ.

 

Pan XY pracoval v produktivním životě v Rakousku, Německu a Česku. Vznikne mu tedy nárok na poměrný důchod ze všech tří zemí. Pan XY bude žít v Česku. V Česku bude mít měsíční důchod 7 200 Kč, v Německu 600 eur měsíčně a v Rakousku 500 eur měsíčně. Protože bude překročen roční limit pro daňové osvobození penzí, za rok 2014 jsou v Česku osvobozeny od daně z příjmu důchody do částky 306 tisíc Kč za rok, tak bude pan XY podávat v Česku daňové přiznání. Dani z příjmu fyzických osob bude v Česku podléhat vyplacený důchod (český nebo zahraniční) nad 306 tisíc Kč za rok. Důchody z Německa a Rakouska se přepočítají kursem ČNB ke konci roku 2014. Daňové přiznání za rok 2014 se bude podávat např. v březnu 2015. Případně zaplacená daň v zahraničí se zohlední v daňovém přiznání dle příslušné metody dle smlouvy o zamezení dvojího zdanění s příslušnou daní.

 

Protože však nebudete trávit svůj čas v Česku, tak budete muset veškerou daňovou administrativu provést dle rakouského daňového systému.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře