Zdravotní problémy a důchod

Dotaz

5. 6. 2013
Zdravotní problémy a důchod

Mám 58 let, 2 děti a ČID II. stupně. Kvůli zaměstnavateli jsem přistoupila na vyšší úvazek.Teď ale uvažuji o rozvázání prac. poměru dohodou ze zdravotních důvodů, nebo o předčasném důchodu. Můžete mi poradit? Děkuji.

Odpověď

Petr Gola 6.6.2013

Dobrý den,

 

protože jste ročník narození 1958 a vychovala jste dvě děti, tak je Váš důchodový věk 61 let a 2 měsíce. Do řádného důchodu můžete tedy odejít pravděpodobně v roce 2016 (záleží na přesném datu narození). Do předčasného důchodu je možné odejít nejdříve 3 roky před dosažením řádného důchodového věku. V současné době tedy ještě do předčasného důchodu odejít nemůžete.

 

Myslím si, že by ve Vašem případě bylo vhodné si se zaměstnavatelem promluvit, že vyšší úvazek je pro Vás ze zdravotních důvodů nemožný a opět zkusit pracovat pouze na zkrácený úvazek jako v minulosti.

 

Jestli by nebyla domluva možná a ze zdravotních důvodů nemůžete práci vykonávat, potom je samozřejmě lepší pracovní poměr ukončit. Ideálně samozřejmě dohodou, ve které budou uvedeny zdravotní důvody, které brání výkonu zaměstnání, aby Vám nebyla krácena podpora v nezaměstnanosti. Zdravotní problémy je nutné prokázat.

 

Protože pobíráte invalidní důchod II. stupně, tak máte při splnění zákonných podmínek nárok na podporu v nezaměstnanosti. Občané pobírající invalidní důchod třetího stupně nemohou podporu v nezaměstnanosti pobírat. Zákonné podmínky při přiznání podpory v nezaměstnanosti jsou: pojištění jeden rok na důchodovém pojištění v posledních dvou letech a dále je nutné si o podporu v nezaměstnanosti zažádat na úřadu práce.

 

Během evidence na úřadu práce si samozřejmě můžete hledat práci odpovídající Vašim zdravotním možnostem.

 

S pozdravem

 

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře