Ženy a předdůchod

Dotaz

26. 8. 2013
Ženy a předdůchod

Dobrý den nar.16.4.1959 mám tři děti,chtěla bych jít do předdůchodu
tedy pět let dříve,prosím o inf.kdy požádat o předdůchod a kolik
mít naspořeno a v jakém penz. pilíři.Děkuji za odpověd na e-mail.
Himlová

Odpověď

Petr Gola 29.8.2013

Dobrý den,

 

do předdůchodu je možné nejdříve odejít 5 let před dosažením řádného důchodového věku, přičemž se posuzuje i u žen důchodový věk mužů. Důchodový věk mužů narozených v roce 1959 činí 64 let. Do předdůchodu můžete tedy odejít až v 59 letech (64 let – 5 let).

 

Při čerpání předdůchodu z doplňkového penzijního spoření je nutné mít naspořeno takovou částku, aby měsíční výplata předdůchodu činila alespoň 30 % průměrné mzdy stanovené MPSV. Tato částka se bude každoročně zvyšovat. V roce 2018, kdy budete moci odejít do předdůchodu bude vyšší.

 

Výnosy z doplňkového penzijního spoření podléhají 15% srážkové dani, po odečtu této srážkové daně musí v letošním roce činit měsíční výplata předdůchodu cca 7 400 Kč měsíčně. Někdy se úmyslně uvádí vyšší částka, protože se počítá právě s odvodem srážkové daně. Do budoucna můžete zjednodušeně počítat s částkou cca 8 000 Kč měsíčně. Na pět let je potřeba mít orientačně naspořeno 480 tisíc Kč. Tato částka je však orientační, bude záviset na situaci v roce 2013 a přesnou částku (v závislosti na srážkové dani) budete znát při jednání s penzijní společností, kde máte smlouvu.

 

V případě zájmu o předdůchod budete o předdůchod žádat u svého penzijního fondu, který Vám jej bude vyplácet. Jenom na doplnění uvedu, že předdůchod je vyplácen z doplňkového penzijního spoření, v případě, že Vám trvá penzijní připojištění, tak je nutné penzijní připojištění převést na doplňkové penzijní spoření, abyste mohla čerpat předdůchod, jedná se o jednoduchou administrativní záležitost.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře