Zhodnocení u doplňkového penzijního spoření

Dotaz

3. 2. 2015
Zhodnocení u doplňkového penzijního spoření

Dobrý den,
mohla bych k 1.12.2015 jít do předdůchodu ale toho dne budu mít uzavřené penzijní pojištění 3 roky. Musím tedy čekat 2 roky a využívat předdůchod jen 3 roky?
Předpokládám že ano a v tom případě s vyřízením doplňkového spoření
mohu 2 roky počkat.

Druhý dotaz: Když budu 2 až 3 roky šetřit do doplňkového,jaké je zhodnocení naspořených finančních prostředků?

Děkuji za odpověď

Odpověď

Petr Gola 3.2.2015

Dobrý den,

 

čerpat předdůchod je možné pouze z doplňkového penzijního spoření. Jestliže máte nyní uzavřeno penzijní připojištění, tak musíte smlouvu o penzijním připojištění „převést“ u své penzijní společnosti na doplňkové penzijní spoření. Jedná se o jednoduchou administrativní záležitost, kterou můžete vyřídit např. osobní návštěvou na pobočce své penzijní společnosti.

 

Aby se mohl předdůchod čerpat, tak musí smlouva trvat nejméně 60 měsíců. Do uvedeného limitu se počítá i doba spoření na předchozí smlouvu o penzijním připojištění. Když není tato podmínka splněna, tak není možné předdůchod čerpat. Skutečně je nutné dodržet podmínku trvání smlouvu 60 měsíců.

 

Měsíční částka předdůchodu musí činit minimálně 30 % průměrné mzdy, cca 7 500 Kč. Při čerpání předdůchodu např. 3 roky, musíte mít naspořeno na smlouvě cca 270 000 Kč. Při krátkém trvání smlouvy je problematické naspořit takto vysokou požadovanou částku, aby mohly být využity všechny legislativní výhody předdůchodu (např. placení zdravotního pojištění státem…).

 

Na trhu působí několik penzijních společností nabízejících doplňkové penzijní spoření, současně si mohou klienti zvolit z více investičních strategií. Z uvedených důvodů je zhodnocení na smlouvě různé. Záleží na zvolení investiční strategii u vybrané penzijní společnosti. Zhodnocení u jednotlivých smluv je individuální a může se značně lišit. Z uvedených důvodů Vám nejsem schopen říci, jaké zhodnocení na své smlouvě dosáhnete. U doplňkového penzijního spoření není garance, dopředu se tedy přesně neví, jaké bude zhodnocení.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře