Zhoršení zdravotního stavu a invalidní důchod

Dotaz

5. 8. 2014
Zhoršení zdravotního stavu a invalidní důchod

Pobírám částeční invalidní důchod 1 stupně jsem po úrazu nohy je mi 43 let pracuji jako VČA na DZR.Teď se mi zhoršil zdravotní stav mám strach ,že přijdu o práci. Paní doktorka navrhla zvýšení stupně částečné invalidity o kolik se mi finančně změní příspěvek důchodu a jak při omezeních dál pracovat????
Protože z 3140 Kč, které momentálně pobírám asi těžko vyžijí tato částka je tak akorát na léky a poplatky u lékaře.A co když přijdu o práci jak dál postupovat.

Odpověď

Petr Gola 5.8.2014

Dobrý den,

 

o zvýšení stupně invalidity rozhoduje posudkový lékař místně příslušné OSSZ. Při zvýšení stupně invalidity se automaticky zvyšuje i invalidní důchod. Rozdíl mezi invalidním důchodem prvního stupně a invalidním důchodem druhého stupně je menší, než si většina občanů připouští. Rozdíl mezi invalidním důchodem prvního stupně a invalidním důchodem třetího stupně je již citelný. O kolik by se Vám zvýšil invalidní důchod závisí na konkrétním průběhu pojištění a přiznaném stupni invalidity.

 

Pokud se Váš zdravotní stav zhoršil, tak je vhodné si podat na místně příslušné OSSZ žádost o změnu výše invalidního důchodu. Konečné rozhodnutí ohledně zdravotního stavu je však na posudkovém lékaři.

 

Výše invalidního důchodu závisí na konkrétním průběhu pojištění.  Při nízkém invalidním důchodu může samozřejmě vzniknout nárok na sociální dávky (např. příspěvek na bydlení).

 

V invalidním důchodu je možné pracovat nebo vykonávat samostatnou výdělečnou činnost. Vykonávaná práce však musí odpovídat zdravotnímu stavu.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře