Život v Americe a důchod

Dotaz

11. 10. 2014
Život v Americe a důchod

Dobrý den potřebuji pomoc. Můj otec, narozen 1949, vyučen, nyní žije v USA, emigroval v roce 1984 (tuším) nyni americký občan. Má nárok na nějaký důchod?

Odpověď

Petr Gola 11.10.2014

Dobrý den,

 

protože je mezi Českem a USA uzavřena smlouva o sociálním zabezpečení (správní ujednání 86/2008 Sb. m. s.), tak se pro splnění nároku na důchod použije institut sčítání dob pojištění. Pro přiznání starobního důchodu v Česku je nutné dosáhnout nejenom důchodového věku, který se liší dle ročníku narození (pro muže ročník narození 1949 je důchodový věk 62 let 4 měsíce), ale i získat potřebnou dobu pojištění. Bez získání potřebné doby pojištění nemůže být starobní důchod přiznán.

 

Z důvodu sčítání dob pojištění z USA i Česka by při netržité výdělečné činnosti, ze které bylo řádně odváděno sociální pojištění, měla být podmínka doby pojištění splněna. Vše je samozřejmě nutné doložit. Záleží na konkrétním průběhu pojištění.

 

V případě splnění všech legislativních podmínek by mohl Vašemu otci následně vzniknout nárok na poměrný důchod z Česka, který by však odpovídal pouze poměrné výši získané době pojištění na území ČR.

 

Problematika mezinárodních důchodů je složitější. Neznám detailně průběh pojištění Vašeho otce, ale při výpočtu důchodu z USA i ČR by platilo, že důchod v každé zemi by odpovídal výši získané době pojištění na území každé země.

 

V Česku je pověřenou institucí, která má na starosti důchodovou agendu, ČSSZ – Česká správa sociálního zabezpečení (Křížova 25, Praha 5, 225 08). Telefon na klientské centrum +420 257 062 869. Záležitosti ohledně nároků na důchod v USA je vhodné konzultovat na Social Security Administration, Office of Public Inquiries, 1100 West High Rise, 6401 Security Blvd., Baltimore, MD 21234 (www.socialsecurity.gov.).

 

S pozdravem

 

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře