Život v Německu a důchod v Česku

Dotaz

29. 6. 2014
Život v Německu a důchod v Česku

Dobry den,
mela jsem uz v kvetnu 64let a nepobiram zadny duchod,ani dilci.Od roku 1990 ziji trvale v nemecku.Odesla jsem ve 40ceti letech a mela odpracovano vice jak 23 roku a vychovala tri deti. Posledni dcera zije take tady. Za tyto odpracovane leta v ceske republice mam narok dostavat urcitou sumu. Jenze do dnesniho dne,jsem nedostala ani haler.Psala jsem nekolikrat do Prahy,ale vse me bylo vzdy zamitnuto. S otazkou,proc jsem nepracovala v nemecku a ze nemam odpracovanych 25let. Jak jsem je mohla odpracovat,kdyz jsem odesla? Prvnich pet let jsem nemohla pracovat a pak nastaly me problemy se zdravim. Jsem vdana a ziji z penez meho muze.Nikdy jsem nepozadala o zadnou podporu. Mam problemy se zdravim porad a tudiz pracovat opravdu nemohu.Po ceske republice chci,aby me vypocetli dilci duchod- za odpracovanych 23let a nekolik mesicu.

Odpověď

Petr Gola 6.7.2014

Dobrý den,

 

pro přiznání starobního důchodu musí být splněny dvě zákonné podmínky: žadatel o starobní důchod musí dosáhnout důchodového věku a současně získat potřebnou dobu pojištění. Jestliže není splněna podmínka potřebné doby pojištění, potom nemůže být starobní důchod přiznán. Doba pojištění se každoročně mění.

 

V roce 2014 je nutné získat dobu pojištění v rozsahu 30 let, v minulosti stačilo 25 let. Protože máte nyní 64 let a vychovala jste tři děti, tak Vám stačilo při dosažení důchodového věku získat 25 let pojištění. Do celkové doby pojištění pro přiznání poměrného důchodu z Česka se započítává i získaná doba pojištění v ostatních členských zemích EU. Jestliže jste získala nějakou dobu pojištění v Německu, tak bude tato doba zohledněna. Při získání doby pojištění v členských zemích EU tedy žádná doba pojištění nepropadne.

 

Jestliže při započítání veškeré doby pojištění v Česku a Německu nesplňujete potřebnou dobu pojištění pro přiznání starobního důchodu v Česku, potom může být pro Váš řešením institut „dobrovolného důchodového pojištění“. Neznám však detailně Váš průběh pojištění a nevím, zdali je tato možnost ve Vašem případě možná, případně v jakém rozsahu a jakým způsobem. Zpětná účast na dobrovolném důchodovém pojištění je zákonem omezena. Tuto možnost by bylo potřeba osobně konzultovat na ČSSZ, kde mají potřebné údaje o Vašem pojištění k dispozici.

 

Bez získaní potřebné doby pojištění nemůže být důchod přiznán.

 

Občané, kteří nemají potřebnou dobu pojištění mají naději na přiznání starobního důchodu, když získají dobu pojištění nejméně 20 let a dosáhnou po roce 2013 věku aspoň o 5 let vyššího, než je důchodový věk pro muže stejného data narození. Pokud nebudete moci řešit nedostatečnou dobu pojištění (v Česku a Německu dohromady) formou dobrovolného důchodového pojištění, tak je pro Vás šancí na získání důchodu tato varianta.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře