Život v USA a důchod

Dotaz

27. 7. 2014
Život v USA a důchod

Dobry Den
Ziji a pracuji v USA 19 let v Cesku jsem pracoval v Dole mam odpracovano 15 let v 1 kategorie s dolu jsem musel odejit naplnena expozice v roce 1990 Mam narok do duchodu v 55 letech? na socialni davky OSSZ mam zapocitano 19 let Jsem rocnik 1959 zari Muzu zadat o duchod jak bude vypocitan neboli kracen atd.
Predem Dekuji
Jan

Odpověď

Petr Gola 28.7.2014

Dobrý den,

 

mezi Českem a USA je problematika důchodů občanů ošetřena smlouvou o sociálním zabezpečení (správní ujednání 86/2008 Sb. m. s.). Vzhledem k uzavřené mezinárodní smlouvě se při splnění nároku na důchod použije institut sčítání dob pojištění. Např. v Česku je v roce 2014 nutné získat dobu pojištění v rozsahu 30 let, aby byl přiznán starobní důchod. Po roce 2018 je nutné získat dobu pojištění 35 let. Do potřebné doby pojištění se započítává i doba pojištění v USA.

 

Pravděpodobně Vám tedy vzhledem k zaslaným údajům vznikne nárok na poměrný důchod z Česka a na poměrný důchod z USA. Výše poměrného důchodu se bude odvíjet od získané doby pojištění v každé zemi. Poměrný důchod z Česka se Vám bude počítat odlišným způsobem než poměrný důchod z USA. Legislativa v obou zemích je značně odlišná. Veškeré náležitosti ohledně důchodu z USA je nutné řešit na Social Security Administration, Office of Public Inquiries, 1100 West High Rise, 6401 Security Blvd., Baltimore, MD 21235 (www.socialsecurity.gov).

 

Pro možnost dřívějšího odchodu do důchodu z důvodu uplatnění tzv. „zvláštního důchodového věku“ je nutné splnit zákonné podmínky. Hlavní zákonnou podmínkou je odpracování požadovaného počtu let v příslušné pracovní kategorii.

 

Důchodový věk se liší dle počtu odpracovaných let a vykonávané práci v příslušné kategorii. Nárok na důchod:

  • v 55 letech mají občané, kteří odpracovali 10 let v kategorii I.UA, 15 let v kategorii I.AA, 20 let v I.A nebo 20 let v I.KF
  • v 56 letech při odpracování 9,5 let v kategorii I.UA, 14 let v I.AA, 19 let v I.A nebo 19 let v I.KF
  • v 57 letech při odpracování 9 let v kategorii I.UA, 13 let v I.AA, 18 let v I.A nebo 18 let v I.KF
  • v 58 letech při odpracování 8 let v kategorii I.UA, 12 let v I.AA, 16 let v I.A nebo 16 let v I.KF
  • v 59 letech při odpracování 7,5 let v kategorii I.UA, 11 let v I.AA, 15 let v I.A nebo I.B nebo I.KF nebo II.KF

 

Problematika uplatnění „zvláštního důchodového věku“ je poměrně složitá, je potřeba veškerou dobu pojištění doložit. Proto je vhodné se o takový důchod zajímat v dostatečném předstihu.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře