Změna invalidity u pracujícího důchodce

Dotaz

16. 1. 2014
Změna invalidity u pracujícího důchodce

Dobrý den, včera jsem byla na ČSSZ na posudkovém,kde jsem žádala o prodloužení podpůrčí doby /již podruhé/. Pan doktor mi nemocenskou neprodloužil s odůvodněním, že se můj stav do 3měsíců nezlepší a proto mi ji nemůže prodloužit.Vúnoru mě čeká bariatrická operace a do konce roku výměna kyčelního kloubu. Navrhl mi však, abych zažádala o zvýšení stupně inval. důchodu(mám 1.st.)do zprávy přímo napsal, že doporučuje 3.st.Co mám ale dělat, když nemocenská mi zkončila 1.1.14. Před nemocenskou jsem byla zaměstnaná a když mám konec nemocenské musím nastoupit do práce?/tam bych nevidržela ani hodinu pro bolest kyčle/ nebo mám podat výpověd a hlásit se na úřadu práce? Na rohodnutí mají 3 měsíce a já nevím co dál. Na ČSSZ mi řekli, že nemám podávat výpověd a mám zůstat doma. Nemoenský lístek mi nechali s tím, že to slouží jako omluvenka pro zaměstnavatele. Ukončí mi ji až podle toho, jaké dostanu vyjádření ohledně důchodu. Může mi dát zaměstnavatel výpověd? Mám to o to obtížnější, že trvalé bydliště mám na magistrátě v Brně ale bydlím, lékaře a práci mám v Ostravě. Nedovedu si představit, že by mě hnali na úřad práce do Brna. Tam bych snad ani ze zdrav. důvodů nedojela. Mám placené zdravotní pojištění? Sociální prý ano. Vím, že je to komplikovaný dotaz ale moc děkuji za odpověd Neubauerová

Odpověď

Petr Gola 16.1.2014

Dobrý den,

 

protože jste pracovala a přitom jste pobírala invalidní důchod prvního stupně, tak máte stejná práva jako ostatní zaměstnanci, tedy na nárok nemocenské během podpůrčí doby, po jejím uplynutí již nárok na nemocenské dávky není. Omezení u nemocenských dávek se týká pracujících starobních důchodců nebo občanů pobírajících invalidní důchod třetího stupně, kterým náleží nemocenské nejvýš po dobu 63 kalendářních dní, nejdéle však do dne, kdy skončilo zaměstnání.

 

Řešení Vaší situace není snadné, existuje více variant a je potřeba, abyste při rozhodnutí zohlednila i Váš zdravotní stav. V současné době tedy můžete zůstat v pracovní neschopnosti, avšak bez nároku na nemocenskou, jak Vám správně radili na OSSZ. Jestliže budete v pracovním poměru, tak budete mít vyřešen svůj pojistný vztah.

 

Další možností je ukončení pracovního poměru, v tomto případě byste se registrovala na úřadu práce a jestliže splňujete podmínky pro přiznání podpory v nezaměstnanosti, tak byste pobírala prozatím podporu v nezaměstnanosti. Podporu v nezaměstnanosti nemohou pobírat pouze občané pobírající invalidní důchod třetího stupně. Za občany v evidenci úřadu práce platí zdravotní pojištění stát.

 

Při přiznání invalidity třetího stupně se Vám automaticky zvýší i invalidní důchod. Místo invalidního důchodu prvního stupně budete pobírat invalidní důchod třetího stupně. Řízení ohledně důchodů ČSSZ zrychluje, rozhodnutí můžete obdržet možná dříve než předpokládáte. S konečným rozhodnutím (např. ukončení pracovního poměru) můžete počkat např. do obdržení rozhodnutí. Rozhodnutí však není snadné a je potřeba zvážit všechny aspekty.

 

Během pracovní neschopnosti jste v ochranné lhůtě dle § 53 zákoníku práce a zaměstnavatel nemůže v takových případech dát zaměstnanci výpověď, existují však výjimky (např. rušení zaměstnavatele, přemístění zaměstnavatele).

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře