Změny od roku 2013

Dotaz

19. 5. 2013
Změny od roku 2013

Dobrý den, jak mám chápat tuto větu z Vašeho webu:
„Od roku 2013 se stane III. pilířem stane doplňkové penzijní připojištění a vznikne II. pilíř, který bude představovat nové důchodové spoření.“ ?
Děkuji
Vomáčka

Odpověď

Petr Gola 20.5.2013

Dobrý den,

 

komentovat jednu vytrženou větu z některého článku je velmi náročné, rozhodující je rovněž datum publikace daného článku. Bylo by lepší zrovna připojit odkaz na konkrétní článek, kde je uvedená věta uvedena.

 

Zkusím však danou větu rozebrat. Uvedený text byl pravděpodobně napsán ještě před startem důchodové reformy. Upozorňuje na třípilířový důchodový systém, který od ledna 2013 v Česku platí. I. pilířem je státní důchodové pojištění, kdy všichni výděleční občané (zaměstnanci nebo OSVČ) odvádí ze svého příjmu důchodové pojištění. Důchodové spoření je II. pilířem. Vstup do II. pilíře je dobrovolný. Záleží na každém občanovi, zdali do II. pilíře vstoupí či nikoliv. Občané, kteří dobrovolně do II. pilíře (důchodového spoření) vstoupí, odvádí méně na povinném důchodovém pojištění do I. pilíře, zaměstnanci odvádí místo 6,5 % z hrubé mzdy n povinném důchodovém pojištění 3,5 %, do II. pilíře potom přispívají 3 % (6,5 % – 3,5 %) a ještě další dodatečné 2 %. Důchodové spoření snižuje v penzi závislost na státu, občané si sami volí investiční strategii k zabezpečení na penzi.

 

Třetím pilířem důchodového systému je zmíněné doplňkové penzijní spoření, kde je možné při měsíční úložce 1 000 Kč a více čerpat státní měsíční příspěvek 230 Kč. Stejně tak je za III. pilíř možné považovat penzijní připojištění, které bylo možné sjednat pouze do konce listopadu 2012. Státní příspěvek u penzijního připojištění a doplňkového penzijního spoření je shodný. Penzijní připojištění je možné snadno převést na doplňkového penzijní spoření. U doplňkového penzijního spoření mohou klienti ovlivňovat investiční strategii.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře