Zpětné dobrovolné důchodové pojištění

Dotaz

5. 10. 2014
Zpětné dobrovolné důchodové pojištění

Dobry den, chtěla bych se zeptat, mohu nyní v roce 2014 zpetne doplatit dobrovolne pojisteni při praci v zahranici v letech 2009-2010 a 1999-2001 kdy jsem legalne pracovala v zemich se kteryma Cesko nemá mezinarodni smlouvu nebo je to uz pozde? Potvrzeni o praci v těchto zemich mam ( je to v anglictine ). Ovšem tehdy jsem to nenahlásila na cssz. Tyto odpracovane roky mi budou mozna chybet do priznani starobního duchodu? Dekuji za odpověď.

Odpověď

Petr Gola 5.10.2014

Dobrý den,

 

institut dobrovolného důchodového pojištění je zákonem omezen. Pro zpětné dopojištění musí být splněny kvalifikované důvody, které jsou uvedeny v § 6 zákona o důchodovém pojištění č. 155/1995 Sb. v platném znění.

 

Bez časového omezení je možné dopojistit pouze studium a evidenci na úřadu práce. Studium i evidence na úřadu práce se do doby pojištění pro důchodové účely započítávají pouze v omezeném rozsahu, proto je možné využít dobrovolné důchodové pojištění v časových obdobích, které se do doby pojištění již nezapočítávají. U těchto dvou důvodů není tedy žádný časový test.

 

U práce v cizině však ano. Výdělečná činnosti v cizině po 31. prosinci 1995, za dobu přede dnem podání přihlášky je účast na pojištění možná nejvýše v rozsahu dvou let bezprostředně před tímto dnem. Dle zaslaných informací však není tato podmínka splněna.

 

Na doplnění uvedu, že pojištěny jsou rovněž občané, kteří podají přihlášku k účati na pojištění (mimo kvalifikované důvody), a to nejvýše v rozsahu 15 let a za dobu přede dnem podání přihlášky je přitom účast na pojištění možná nejvýše v rozsahu jednoho roku před tímto datem.

 

Účast na dobrovolném důchodovém pojištění je možná nejdéle do dne, který bezprostředně předchází dni vzniku nároku na starobní důchod.

 

S pozdravem

 

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře