Zrušení penzijního připojištění

Dotaz

5. 8. 2014
Zrušení penzijního připojištění

Dobrý den,
mám penzijní připojištění – transformovaný fond. Smlouva byla se psána v říjnu 2009, nyní bych nutně potřeboval finanční prostředky a nevím o kolik příjdu, pokud fond zruším. V tuto chvíli je na účtu fondu 31.000,-. Kde se dá spočítat jaká by byla ztráta při zrušení?

Děkuji

Odpověď

Petr Gola 5.8.2014

Dobrý den,

 

jestli máte možnost si půjčit do někoho z rodiny, tak bych doporučoval si půjčit v rodině. Předčasné zrušení penzijního připojištění je sankciováno. Žádná přesná kalkulačka není k dispozici, neboť průběh spoření na penzijní připojištění může být odlišný v jednotlivých letech, různé zhodnocení apod. Situace je tedy individuální.

 

Při předčasném zrušení penzijního připojištění však počítejte, že Vám vznikne nárok pouze na odbytné. Přijdete tedy o všechny státní příspěvky. Státní příspěvky zašle Vaše penzijní společnost zpět na Ministerstvo financí. Dále nebudete mít nárok na výnosy ze státní podpory. Případné příspěvky zaměstnavatele na Vaši smlouvu budou zdaněny.

 

Jestliže tedy předčasně zrušíte svoji smlouvu o penzijním připojištění, tak budete mít nárok pouze na Vaše vložení peníze na Vaši smlouvu a zdanění příspěvky zaměstnavatele. Výnosy z měsíčně ukládaných peněz budou zdaněny 15% sazbou daně.

 

Pokud jste si alespoň jeden rok snížil základ daně o zaplacené příspěvky na penzijní připojištění, tak budete muset tyto odpočty dodanit. Když byste penzijní připojištění zrušil v roce 2014 a v minulých letech uplatnil daňový odpočet, tak byste si za rok 2014 zvýšil v daňovém přiznání základ daně právě o uplatněné odpočty v minulých letech.

 

Možná existuje pro Vás výhodnější varianta, jak si zajistit požadovanou finanční hotovost. Záleží samozřejmě na Vaši současné životní situaci. Při rozhodnutí je dobré zvážit všechna pro i všechna proti.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře